Mergi la conţinut

De Ce?


Spirit of Motions

Recommended Posts

 

 

clar sunt  magarii aici pe site!!

cine poate sa-mi spuna UNDE ESTE topicul deschis de mine dupa sighisoara cu titlul "Asociatia Clubul Motoveteranilor" unde a fost publicata lista cu asa denumita "consultare" a celor participanti la sighisoara privind oportunitatea infiintarii Asociatiei???

CINE SI DE CE L-A STERS? CE INTERESE SUNT?? DIN PARTEA CUI????

sunt posturi de kkt deschise de ani de zile si nimeni nu le-a sters!

 DE CE?? CINE ESTE IN SPATELE ACESTEI ACTIUNI????

NU TAC PANA NU AFLU!

ASTA CHIAR E MIZERIE, MAGARIE etc.

 

PUMN IN GURA se numeste o astfel de actiune!

 

se pare ca suntem MASA DE MANEVRA pt un grup restrans.

 

 

intamplatoare nu este disparitia topicului.

acolo am postat lista cu numele, semnaturile si nr de tel a tuturor motoveteranilor participanti la sighisoara (exceptie facand gabisulu din craiova) cu optiunea fiecaruia pro-contra asociatie.

comentarii au fost si la o intalnire de joi din shorley intre dan rosca si sorin nitescu ca am facut publice numerele de tel si pana la urma s-a ajuns la concluzia ca cine doreste sa afle un nr de tel il afla pana la urma.

tot in acel post "cineva" a clasificat lista ca, "consultativa" deoarece toti erau "beti" si nu stiau ce vor (a scris cu alte cuvinte mai elegante dar asta e esenta), ca ar trebui sa ne mai gandim, ca vom vorbi la shabla lasand sa treaca vara etc.

 

de acum ma astept sa fiu "banat", pus pe "off line".

 


@ivan pedala:

Consider ca acel tabel este doar pentru uzul personal, iar referitor la ONG-ul propus de tine Cataline, daca intr-un an nu s-a miscat absolut nimic, nu cred ca acum se va arunca lumea sa-l puna pe roti, doar pentru ca ne vom intilni peste citeva luni. A fost o idee buna a ta, dar a picat si nu s-a materializat...asuma-ti barbateste esecul!

 

 

ivane nu injumatati timpul: suntem abia trecuti de jumatate, pana la intrunire mai sunt aprox 5 luni. multe se pot intampla in aceasta perioada! si nu-mi asum nici un esec deoarece ca orice idee sau lucru bun se naste greu, extrem de greu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca la urmatoarea intalnire ar fi bine sa fie votati urmatorii pasi.

Desemnarea celor care sa se ocupe de infiintarea ONG-ului, desemnarea unei cotizatii, etc.

Daca tot exista vot majoritar si este o idee buna (recunoscuta) este pacat sa nu existe recunoastere juridica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg despre ce "grup restrans" visezi, habar n-am care ar fi interesele in manipularea "masei de manevra"!

 

Eu ce-am avut sa-ti reprosez am facut-o face to face, intotdeauna: despre cortul tau 4seasons la Shabla, despre actiunea ta pripita cu inregistrarea Clubului, terminand cu consultarea (nu adeziunea) inoportuna a membrilor in legatura cu ONG.

 

Ideea cu ONG am avut-o inca de la primul Moieciu, dar am considerat ca trebuie discutata temeinic, in asa fel ca toti membri sa inteleaga oportunitatea, costurile, avantajele si dezavantajele infiintarii lui. Intre timp m-am dezumflat asa ca nu mai discut acest subiect.

Stabilisem ca denumirea ONG-ului nu  va contine sintagma "Clubului Motoveteranilor"...

 

Asa ca topicul cu ong il poti folosi (sau nu) pentru ati intemeia asociatia mult visata, dar ajunge cu mania persecutiei si acuzatii nefondate.

Daca nu ai vreun interes financiar, nu te mai pripi, sanatatea e mai importanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Infiintarea unui ONG este un pas important, doar daca un grup de persoane doreste sa se uneasca in vederea sustinerii unor teluri comune.

ONG-ul creaza parghii pentru a realiza ceva pentru comunitatea sa. NU ESTE OBLIGATORIU ca acest ONG sa fie infiintat de Catalin, la fel cum NU ESTE OBLIGATORIU sa fie el ales in conducerea lui. 

Ideea este minunata si trebuie discutata, fara prejudecati preconcepute, ori de cate ori aveti posibilitatea. Chiar trebuie urgentata discutia. Lucrurile pot fi la vedere, cat se poate de transparent, dar daca nici nu a fost infintant ONG-ul si deja au aparut acuzatii ... greu va fi de urnit ceva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"ivane nu injumatati timpul: suntem abia trecuti de jumatate, pana la intrunire mai sunt aprox 5 luni. multe se pot intampla in aceasta perioada! si nu-mi asum nici un esec deoarece ca orice idee sau lucru bun se naste greu, extrem de greu!"

Ai dreptate Cataline, un lucru bun se naște greu dar moare foarte repede atunci când trage doar unu. Orlando poate sa-ți explice detaliat ce înseamnă un ONG. Eu ca si SXN 666 m-am dezumflat.

Îți urez multă bafta in organizare, daca funcționează vin si eu pana atunci mai aștept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai vreun interes financiar, nu te mai pripi, sanatatea e mai importanta!

sorine, in topicul sters am precizat clar si ma repet: nu am nevoie de functii, de niciun fel si sunt in stare sa pun toata disponibilitatea mea la dispozitia asociatiei neasteptand niciun fel de recompensa.

 

daca ai vazut am si spus pe undeva ca e bine sa infiintam asociatia si la sedinta de la intrunirea 2014 sa se modifice conducerea, statul, comisie cenzori etc in functie de cum va vota majoritatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu voi intra vreodata in vreun ONG asa ca ..

Dar am o ropunere. Catalin sa isi faca el asociatia iar cand e gata sa caute potentialii membrii. Cine stie,poate pentru unii e mai usor sa adere decat sa se implice in infiintarea asociatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul nu voi intra vreodata in vreun ONG asa ca ..

Dar am o ropunere. Catalin sa isi faca el asociatia iar cand e gata sa caute potentialii membrii. Cine stie,poate pentru unii e mai usor sa adere decat sa se implice in infiintarea asociatiei.

Catalin nu poate infiinta singur un ONG. ONG-ul este o asociatie, ceea ce inseamna ca doi sau mai multi oameni , societati, etc. se asociaza in vederea ....

Chiar daca el si cel mai bun prieten al sau (frate sora, etc) infiinteaza aceasta asociatie la care adera un numar de oameni, desemnarea organului de conducere se face prin votul membrilor asociatiei. 

ASOCIATIA NU ESTE UN SRL.

Asa ca infiintarea unei asociatii nu confera drepturi extraordinare celui / celor care o infiinteaza. In calitate de membru fondator poti beneficia de veto in cazul in care membrii fondatori doresc dizolvarea asociatiei.

Asta este un lucru care trebuie sa va dea de gandit. Cu cat mai multi membrii fondatori, cu atat mai sigura asociatia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor, imi pare rau dar sunteti off topic.

Aici ar trebui discutat doar subiectul DE CE a fost sters topicul inceput de Catalin si nu subiectul ONG-ului in sine. Pentru acest subiect exista topicul: http://www.pro-bike.ro/forums/topic/95712-asociatia-motoveteranilor-un-posibil-ong/

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cataline, cred ca am elucidat misterul disparitiei topic-ului tau. La un momentdat au fost ceva probleme cu server-ul. Drept dovada si faptul ca intalnirea de anul trecut de la Sighisoara are posturi pana in 26 aprilie, cu toate ca noi am mai postat si dupa intoarcerea de la Sighisoara. Exista o pauza destul de mare intre 26 Aprilie si 26 Septembrie, care poate fi verificata la toate topic-urile. 

Foarte sigur server-ul a facut ultimua autosalvare in 26 Aprilie. Daca ai postat in acest interval datele au fost pierdute.

Rezulta ca nu sunt magarii si nici interese ascunse (chiar asa "pe fata").

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Catalin nu poate infiinta singur un ONG. ONG-ul este o asociatie, ceea ce inseamna ca doi sau mai multi oameni , societati, etc. se asociaza in vederea ....

Chiar daca el si cel mai bun prieten al sau (frate sora, etc) infiinteaza aceasta asociatie la care adera un numar de oameni, desemnarea organului de conducere se face prin votul membrilor asociatiei. 

ASOCIATIA NU ESTE UN SRL.

Asa ca infiintarea unei asociatii nu confera drepturi extraordinare celui / celor care o infiinteaza. In calitate de membru fondator poti beneficia de veto in cazul in care membrii fondatori doresc dizolvarea asociatiei.

Asta este un lucru care trebuie sa va dea de gandit. Cu cat mai multi membrii fondatori, cu atat mai sigura asociatia. 

cine stie !!!!

 

Fratilor, imi pare rau dar sunteti off topic.

Aici ar trebui discutat doar subiectul DE CE a fost sters topicul inceput de Catalin si nu subiectul ONG-ului in sine. Pentru acest subiect exista topicul: http://www.pro-bike.ro/forums/topic/95712-asociatia-motoveteranilor-un-posibil-ong/

si daca se discuta asociatia care e problema?

de ce nu comentezi si la bogdan harea cand a scris ... nu era tot off topic? nu intrebam nimic de asociatie pe topicul cu intalnirea iar el s-a referit strict la asociatie, dar in momentul in care lucrurile dau mai calmat!

"

Adaugat Ieri, 07:29 PM

Polul a fost pe genunchi ca si lista cu adeziunile pt ONG facuta la ultima intalnire. Cum dragoste cu sila nu se face, ne existand o emulatie intre membrii care sa zica in nr covarsitor ca nu mai putem fara ONG, ramane ca si pana acum !!! Nu e rau sa se mai ridice o tema veche la fileu, macar si pt retestarea optiunilor membrilor. Ce se vede de la distanta sunt 1,2 max 3 membri interesati de subiect ceilalti nu. Asteptam sa mai treaca o prioada si vedem. Legat de intalnire e bine de stiut din timp cum stam. Nu inteleg unde este graba si de ce trebia sa asteptam. Variante oricum nu erau multe. Ieftin dar cu unele lipsuri, sau scump si totul pe tava. Anul asta, ca si in anii trecuti s-a ales ieftin. Vedem la anu ce va mai fi, dar daca ma intrebati pe mine tot criteriul costuri scazute va fi preferat. "

 

ce conteaza unde se discuta aceasta problema daca se discuta?

va spun eu: problema este ca se discuta, asta e problema pentru unii, pentru altii e normal ca acesta sa fie pasul urmator!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cataline, traim o singura data si in niciun caz 400 ani. Las-o-n masa de asociatie. Vezi bine ca nu este lumea interesata si cum am spus dragoste cu sila nu se face. Daca majoritatea se simte bine asa cum suntem acum, ce sa mai scarmam .... Am vrut si eu, la inceput, dar m-am lamurit si cu trecerea timpului am ajuns sa dau dreptate scepticilor. Prea multe batai de cap pt avantaje iluzorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cataline, traim o singura data si in niciun caz 400 ani. Las-o-n masa de asociatie. Vezi bine ca nu este lumea interesata si cum am spus dragoste cu sila nu se face. Daca majoritatea se simte bine asa cum suntem acum, ce sa mai scarmam .... Am vrut si eu, la inceput, dar m-am lamurit si cu trecerea timpului am ajuns sa dau dreptate scepticilor. Prea multe batai de cap pt avantaje iluzorii.

ok. mai vedem... dar macar un site al nostru??? cred ca e foarte necesat!  facem trafic si pct rating care se traduc in bani pt altii! de ce?

asta chiar nu mi se pare normal.

ideea este ca spui cuiva ca faci parte din grupul motoveteranilor si pur si simplu nu poti indica ceva palpabil al gruparii carei apartii!

....sau ca sub tricou mai e ascunsa inca o  persoana  :beer:

trebe sa disapara de la moa acea pers de sub tricou daca vrau sa prind 45-50 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru asociatie trebuie minim 3 membri fondatori ( nu 2 cum s-a spus pe aici).
La judecatorie poate sa mearga orice persoana imputernicita prin actul constitutiv.
Actul constitutiv si statutul se semneaza la notar de catre fiecare membru fondator personal, deci e nevoie de prezenta tuturor persoanelor.

 

Membrii fondatori detin controlul total al asociatiei.

Alte persoane care vor sa devina membri ulterior, trebuie sa devina membri asociati daca vor sa aiba cu adevarat un cuvant de spus in asociatie.

Calitatea de membru asociat se obtine prin modificarea actutlui constitutiv si a statutului, adica iar la notar si la judecatorie.

 

Clubul Motoveteranilor este o asociatie fara personalitate juridica conform cu art.5, alin.2 din O.G. 26/2000, constituita prin exercitarea dreptului la libera asociere.

 

Criteriul fundamental care a stat si sta la baza infiintarii acestei asociatii a fost si este ca asociatia niciodata nu va avea sefi/presedinti/directori etc.

Dobandirea personalitatii juridice este incompatibila cu acest principiu care a fost agreat de toata lumea de la bun inceput.

 

editare ulterioara:

Infiintarea asociatiei cu personalitate juridica, va fi o lovitura la adresa actualei asociatii fara pers. juridica pentru ca va scinda clubul in doua. De aici si pana la moartea Clubului Motoveteranilor va mai fi foarte putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. mai vedem... dar macar un site al nostru??? cred ca e foarte necesat!  facem trafic si pct rating care se traduc in bani pt altii! de ce?

asta chiar nu mi se pare normal.

ideea este ca spui cuiva ca faci parte din grupul motoveteranilor si pur si simplu nu poti indica ceva palpabil al gruparii carei apartii!

trebe sa disapara de la moa acea pers de sub tricou daca vrau sa prind 45-50 ani.

Site cu 20 de utilizatori nu exista moare inainte de infiintare. Sa zicem mersi ca Noni &Co ne suporta pe aici si sa dea Cel de Sus sa le merga bine ca sa putem exista si noi pe langa ei. Vstromania cu 50-60 de utilizatori, majoritatea tineri, deci familiarizati cu netul si posesori de calculatoare a murit dupa un an, pagina de pe Facebook a disparut. Noroc nu Nicon ca o mai dezgroapa din cand in cand si exemple ti-as mai da, da mi-e teama ca-n sera. Nu se poate pune carul inaintea boilor.
Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

si daca se discuta asociatia care e problema?

de ce nu comentezi si la bogdan harea cand a scris ... nu era tot off topic? nu intrebam nimic de asociatie pe topicul cu intalnirea iar el s-a referit strict la asociatie, dar in momentul in care lucrurile dau mai calmat!

 

Cand am scris ca se discuta off topic, m-am referit la toata lumea, inclusiv la mine.

 

Si ca principiu, comentez cand vreau eu, nu cand vrei tu si cand am ceva de spus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...