Mergi la conţinut

First Bike 125 cm3


BikE4LifE

Recommended Posts

Thx Multistrada !!! eu am implinit 18 ani ... si mor dupa un motor!Si pt ca nu muncesti .... de acea nu cumpar Masini pt ca nu puteam sa cumpar penzina pentu ea :) si de acea am gandit mai bine la motor si care sa consuma putine ! si nu mare capacitate pt ca mie place viteza si o sa mor repede :)

A si macar un raspun bun din partea cHELU 16 :) multumesc ... daca vrei poti sa scrii mai multe deetali la care motor ai probat !!

Mai astept parerile vostre !

bye

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru inceput Aprilia RS 125 sau Cagiva Mito. Cred ca e sunt cele mai bune variante pentru un inceput sportiv. Daca e doar de fun si utilitate atunci incearca si altceva dar nu Chinezarii. Bafta la cumparare

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Te rog (pt. binele tau) sa-ti scoti din cap First Bike sau Daelin sau "ciongpang". La 2000+ de euro cat costa o trotineta First Bike iti eie o Suzi GS 500 sau un GPS 500 S. Astea avand cam 30.000+ km la bord si de la 10 ani in sus. Si te asigur eu ca vei fi mai multumita si se va strica mai rar decat trotineta F B. Ce sa ma i vb de performante dinamice etc. Banuiesc ca faci A nu A1. Deci intra in discutie si moto peste 125. poate totusi un 500 e cam mult pt o fata incepatoare da spre un 250 poti merge linistita. Pt inceput nu pot decat sa ti recomand un enduro gen Suzi DR sau alte enduro de pana la 350 cmc. asta da ca iti permite inaltimea pt ca sunt cam inalte. sunt ieftine, usor manevrabile, usoare ca greutate, nu DACA ci ATUNCI CAND vei cadea: nu se vor strica pre multe si sunt usor si relativ ieftin de intretinut.

Bafta si take the right choice. In orice caz: nu lua trotinete F B sau alte minciuni de genu.

Inca o bikeritza??? :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:aggressive::aggressive: DESTUL.....sper ca ai inteles....nu-ti lua first bike ca nu e de treaba imediat ce ai platit-o scade pretu la 70% si intr-un sezon sigur nu o sa mai vrei sa te plimbi cu ea dupa cate kkt-uri o sa-ti faca.vara asta am umblat ceva km cu un prieten care avea una,el zicea ca e multumit.......da mintea :chair::chair::chair::hunter:

p.s.RS pt incepatori si nu numai

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Thx pt raspunsurile :) si cred ca aveti dreptate cu motor First Bike !!! dar e cea mai ieftina motor care e noua si de acea am cerut parerile voastre... Si un Rs 125 e de doua ori mai scupe la noua decat farst bike :(( !!! Dar mai bine astept inca un an si dupa acea cumpar mai bun! Si Emppu dupa cum ai scris sa cumpar un enduro dar e o problema ca nu sunt prea inalt :( si ai spus ca e bine motorul de 300 sau mai multe capacitate dar mie place viteza :P si nu o sa fie bine daca e mare motorul o sa mor in motor :))))

Incaodata multumesc raspunsurile voastre...

Daca mai aveti parersi te rog sa mai scrieti !!!

Numai bine !!!! Bye

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre motor, ce sa-ti mai spun si eu.. Se pare ca TE INCAPATANEZI sa iei FB, si vad ca nici o parere nu te convinge! Sa-ti mai spun ca un SH de 10 ani e de 1000 de ori mai bun decat un FB nou? Nu-ti mai spun, ca-mi bat gura de pomana (pardon imi tocesc degetele de pomana).

De fapt, nu despre asta vroiam sa-ti scriu. Nici macar nu vroiam sa-ti scriu! Altceva ma roade... Inteleg ca nu poti vorbi corect romaneste, si, pana la explicatia respectiva mi se inrosise ochii! Asta inteleg! Dar... daca vrei sa inteleg cu adevarat, macar fa si tu un efort si scrie corect "Romania" - vezi profilul! Nu mi-o lua in num de rau.. dar.. macar atat!

Si... bafta cu FB-ul... Sunt si eu convins ca asta iti iei pana la urma! Si e pacat pentru bani, pentru tine si pentru pasiunea ta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thx pt raspunsurile :) si cred ca aveti dreptate cu motor First Bike  !!! dar e cea mai ieftina motor care e noua si de acea am cerut parerile voastre... Si un Rs 125 e de doua ori mai scupe la noua decat farst bike :(( !!! Dar mai bine astept inca un an si dupa acea cumpar mai bun! Si Emppu dupa cum ai scris sa cumpar un enduro dar e o problema ca nu sunt prea inalt :( si ai spus ca e bine motorul de 300 sau mai multe capacitate dar mie place viteza :P si nu o sa fie bine daca e mare motorul o sa mor in motor :))))

Incaodata multumesc raspunsurile voastre...

Daca mai aveti parersi te rog sa mai scrieti !!!

  Numai bine !!!! Bye

<{POST_SNAPBACK}>

Intr-adevar First Bike e cel mai IEFTIN motor, si la propriu si la figurat. Poate ca un RS nou e de 2 ori mai scump da e si de vreo 10 ori mai bun. Pacat ca nu poti pe enduro (statura ta) ca un DR 350 de ex e numai bun pt incepator desi io am inceput pe GS 500 E. Daca spui ca iti place viteza (carui motociclist nu-i place???) si iti iei RS sau alt 125 ca sa nu mori, stai linistit ca pe un 125 la 80 cand te infigi in Dacian sau in Aro care iasa direct din camp pe sosea mori exact ca pe Fireblade 900 RR. Adica si un 125 e destul de "tare" ca sa mori pe el. Ideea e cat de constient/inconstient esti. Sa nu crezi ca te indemn catre supersporturi sau alte rachete chiar si de 600. Exista o limita si pt incapatori asa ceva e criminal, da' poti lejer sa incepi ce ceva mai maricel decat un 125. Parerea mea este ca: incepatorii ar trebui sa stea departe de cvadricilindri sau acestea sa fie limitate pt o perioada. Numa in Romania vezi macheri habarnisti cu carnet de o saptamana (daca au asa ceva) pe CBR 1000 RR de 170 de cp. Si apoi te mai miri....

Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut!eu am o drujba ruseasca.Evident mi-am luat-o pe asta din lipsa de fonduri,studentia viata grea.Chinezariile de care iti vorbesc baietii mai sus nu cred ca merita banii:plastic la greu si nici de motoare nu am auzit ca ar fii prea bune,plus ca preturile mi se par exagerate.Si eu sunt incepator si consider ca "Partizan" a punctat corect ce trebuie sa ai in vedere ca incepator.Daca o sa te tavalesti cu un motor din ala o sa plangi cu vorbe pt ca o sa ramana in urma ta un morman de plastic,plastic pe care ai dat bani buni.Poti incepe cu un Minsk,cel mai indicat.Este ieftin,consuma putin si e bun sa inveti sa mergi poe doua roti.Dupa cum vezi nici eu nu m-am conformat dar motoru' meu nu e prea mare si altul stiu ca nu imi voi lua prea curand.Cel mai bine iei in considerare sfaturile celor ce ti-au umplut forumul pt ca ei vorbesc din experienta!Bafta si indiferent ce alegere faci casca ochii sa nu regreti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai cind aud de FB ma enervez instant! Daca ar fi sa fac o lista as scrie de ei pina maine.Daca esti croit sa-ti iei ia-ti,treaba ta dar uita-te si tu la caracteristicile tehnice! Pai minsk'u se pisa pe FB din mers! E motocicleta! Pai daca viteza max e 80 la FB cu cit sa mergi la drum cu 60 sa nu f.ti motoru'? Mobra avea 50 cm3 si cu citeva inbunatatiri lua 80! Ce sa-ti mai spun,o sa plinga tactu dupa bani...Bah, sintem prea saraci sa ne luam lucruri proaste!

De proba,ca sa vezi si tu ce cacanari sint,du-te la magazin,spune ca ti-ai luat KKtu de motoreta de la ei,ai spart o oglinda si vrei sa o cumperi.Sa vezi circ-reveniti miine-sa vedem daca avem pe stoc,dati comanda si va vine(la p_livara),notati un nr de tel,etc etc.Gindeste-te ca e doar o oglinda! Daca ai nevoie de o maneta(si sigur o sa ai)de o piesulice oarecare fara de care nu merge motoru,ce faci?Pierzi vara pina vine piesa in garantie!!! Nu gasesti piese la ei nici cu bani!

Si cind o sa-ti dai seama ce teapa ti-ai luat o sa vrei s-o vinzi sa scapi de ea si o sa zici sarumana daca iei pe ea juma de pret!

NU VEZI CA N I M E N I NU E MULTUMIT DE ELE ????????????????????????

Cere ajutor cuiva care se pricepe sa mearga cu tine si ia un SH ca lumea care desi folosit ingropa 3-4 FB noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 years later...

eu am un moped first bike curier de 4 ani si nu am avut nici o problema prinde 70-75 km/hare 4 trepte de viteza  si am facut aproape 12000km cu ea sunt multumit de ea dar nici nu mi-am batut joc asa cum fac altii si apoi au pretentia sa nu se strice acum as vrea sa mi iau o motocicleta tot first bike dar am vazut pe un sait din rep. moldova ceva foarte fain si ieftin sunt noi noute din magazin si pot face comanda sa o aduca acasa abia ast sa mi iau una

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...