Mergi la conţinut
  • 0

reglat carburator-surubul de aer


andreislbz

Întrebare

Cum se regleaza surubul ala de aer? Ca unii au zis sa-l infiletez de tot si sa desfac apoi 3 ture si jumatate, altii au zis sa-l desfac si dupa sa infiletez 2 ture si jumatate. Motorul e de 50 in 2 timpi piaggio. Diferente mari nu se simt la relanti cand il reglez asa ca nu stiu cum sa-l las. Are numai surubul pentru aer si surub de relanti, altceva nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

  • 0

Deci frate! ii ridici un pik ralanti`ul! sa zicem la un 3500 de ture.. daca n`ai turometru la ureche! dupoa care incepi sa umbli la surubul de aer si ai sa vezi sau ai sa auzi in ce pozitzie a lui se tureaza mai mult sau scade din turatzie! in pozitzia care se tureaza mai mult de alea 3500 de ture in rasucesti un pik inapoi , un 45 grade dupa care te duci si`i dai goneta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Deci frate! ii ridici un pik ralanti`ul! sa zicem la un 3500 de ture.. daca n`ai turometru la ureche! dupoa care incepi sa umbli la surubul de aer si ai sa vezi sau ai sa auzi in ce pozitzie a lui se tureaza mai mult sau scade din turatzie! in pozitzia care se tureaza mai mult de alea 3500 de ture in rasucesti un pik inapoi , un 45 grade dupa care te duci si`i dai goneta!

lol, am facut si merge bine, sta si mai bine cand e rece, nu se opreste

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
app de carburatoru cum fac si eu la un dr 650 ca nu am reglaj exterior pt aer :| si baga prea mult si nu mere turata :((

reglajul se face in functie de carburatoare, nu la toate carburatoarele se da un nr fix de ture inapoi,

Sincronizez carburatoare, curatare injectoare ,reglare consum CU BUJIE TRANSPARENTA, spalare carburatoare, nichelare

Reparatii scutere; motociclete , segmentare etc, preturi avantajoase

sudura argon manete frana, ambreiaj, scarite etc

vopsire scutere, motociclete , lipire carene, vopsire electrostatica

tapiterie shei

SI LA DOMICILIU-bucuresti-giurgiu

tel 0766801145 ionut

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
app de carburatoru cum fac si eu la un dr 650 ca nu am reglaj exterior pt aer :| si baga prea mult si nu mere turata :((

trebuie sa aiba surub de aer, da carena jos sa ai acces la carburator mai bine. cand il gasesti regleaza-l pana se tureaza bine dupa care fa testul la bujie, scoate-o, curat-o si mergi cativa km cu ea, scoate-o iar si vezi ce culoare are. daca e neagra mai trebuie desfacut surubul de aer, ai prea multa benzina in amestec, daca e alba mai trebuie putin strans. curata bine bujia de fiecare data si fa reglajul pana iese maronie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

salutare baieti.am si eu un piaggio nrg mc 3.....si m'a pus necuratu sa umblu la reglajele din carburator.am reusit odata sa il fac(cat de cat)....imi scotea bujia maronia(cum am citit mai sus)....dar cand ii dadeam "gaz" da in nas....si apoi pleaca pana la 40 km/h (normal mergea 90-100,chiar mai mult)....si se ineaca:blink:

mai sus de 50 nu urca:(

:unsure:

ce trebuie sa fac?unde sa umblu?la amestecul de aer cu benzina sau la surubul de aer:confused:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Salut baieti , am si eu un scuter piaggio zip in 2 T, si nu stiu cum sa ii reglez corect carburatorul,

deci ii dau turatia mai mare la relantiu ( din surubul de amestec ulei cu benzina), si dupaceea desfac incet incet surubul de aer nu si in acelasi timp trebuie sa il turez din acceleratie la maxim si sa reglez ?sau nu am treaba cu acceleratia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...