Mergi la conţinut

Permis De Conducere Pt. Scooter 51-125cc(?)


danypha

Recommended Posts

  • 2 months later...

Domn'le. Am si eu o nelamurire.

Un prieten de-al meu si-a luat ieri carnetul (B). M-am uitat in tabelul carnetului de pe verso si la categoria A1 era trecut < sau egal cu 50 cmc.

M-am dus la o cucoana de la scoala auto si am intrebat-o ce imi tebuie pt motor de 100 cmc. La care ea imi raspunde ca legislatia =A1 si ca imi trebuie permis A de la 18 ani.

Nu stiu ce sa mai cred.

Pana la urma, A1 este pt 50-125cmc? Daca da, cum iti trece in carnet daca la A1 e trecut pana in 50 cmc?

Multumesc anticipat si asfalt uscat!

l.e. : si daca fac a1 si il iau.unde e trecut pe carnet?:-s

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Domn'le. Am si eu o nelamurire.

Un prieten de-al meu si-a luat ieri carnetul (B). M-am uitat in tabelul carnetului de pe verso si la categoria A1 era trecut < sau egal cu 50 cmc.

M-am dus la o cucoana de la scoala auto si am intrebat-o ce imi tebuie pt motor de 100 cmc. La care ea imi raspunde ca legislatia =A1 si ca imi trebuie permis A de la 18 ani.

Nu stiu ce sa mai cred.

Pana la urma, A1 este pt 50-125cmc? Daca da, cum iti trece in carnet daca la A1 e trecut pana in 50 cmc?

Multumesc anticipat si asfalt uscat!

l.e. : si daca fac a1 si il iau.unde e trecut pe carnet?:-s

Oare este greu sa cautati pe net:

legea 49/2006- OUG pentru modificarea si completarea OUG nr. 195/2002

HG nr.1391 pentru aprobarea Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002

?????

http://www.codul.rutier.tourneo.ro/noulCodRutier.php#C1

http://www.codul.rutier.tourneo.ro/regulam...-cod-rutier.php

Tot ce este peste 50cmc, depaseste 45km/h, sau puterea este peste 4 kW- trebuie permis de conducere.

Este valabil si numai daca una din conditii este atinsa.

Dar de ce va bateti capul, pentru asta exista RAR, si conform legislatiei in vigoare TOT ce este vehicul trebuie sa fie OMOLOGAT RAR, pentru asta se da CARTE DE IDENTITATE, unde este trecuta la rubrica CATEGORIE, moped sau motociclu.

In mod normal toate mopedele care suns inscrise trebuie sa posede CI, dar cate au, cred ca 1%- asta este ilegal;

Ce scrie pe spatele permisul este vax, sunt plastice vechi, scoase inainte de 2007.

CATEGORIA A: motocicleta cu sau fara atas;

SUBCATEGORIA A1: motocicleta cu o capacitate care nu depaseste 125 cm3 si o putere care nu depaseste 11 kW;

sa aiba vârsta de cel putin 16 ani împliniti, pentru subcategoriile A1

Clar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

am tot auzit zvonuri ca se va baga o lege conform careia vom putea conduce moto <=125 cmc doar cu carnet B.(asa cum se practica in multe alte tari: grecia,spania,italia,polonia......)

nu vreau sa dati raspunsuri copy paste cu legislatia in vigoare.

vreau sa stiu daca s-a pus vreodata in discutie sau este vreo idee in acest sens?

am inteles ca s-ar fi votat legea dar trebuie bagata in monitorul oficial....

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
am tot auzit zvonuri ca se va baga o lege conform careia vom putea conduce moto <=125 cmc doar cu carnet B.(asa cum se practica in multe alte tari: grecia,spania,italia,polonia......)

nu vreau sa dati raspunsuri copy paste cu legislatia in vigoare.

vreau sa stiu daca s-a pus vreodata in discutie sau este vreo idee in acest sens?

am inteles ca s-ar fi votat legea dar trebuie bagata in monitorul oficial....

ce lege mai frate, ca circulatoa ppe drum public se face in baza decretului!

Ia-ti permis!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...