Mergi la conţinut

Recommended Posts

Pai daca tot te-ai apucat ... dezvolta ! :biggrin:

In maximum 30 de km cat am facut pe un Harley Softail am aflat cateva lucruri. Nu pot sa spun ca am descoperit secrete dar am constatat una-alta.

Odata pusa in miscare se conduce usor , fara efort. Pe loc sau la viteza mica mi-a fost foarte greu pentru ca e joasa si grea, a trebuit sa depun eforturi mari.

Merge si tare si usurel, depinde doar de motociclist ce chef are :D La mers mai tare insa am reusit sa ating cu scaritele de asfalt.

Nu are probleme cu drumurile de pamant sau neamenajate. Hartoapele sa nu fie foarte mari insa, pentru ca nu are garda la sol.

Mana dreapta trebuie sa fie foarte relaxata, altfel e dureros chiar dupa cativa km pentru ca motocicleta vibreaza destul de tare si nu se poate merge decat daca cineva reuseste sa tina acceleratia alternativ cu stanga si cu dreapta :D

Franele sunt ... de chopper :D Trebuie folosit spatele desi pozitia pedalei de frana este cam ne-ergonomica. Este clar ca nu este o motocicleta de franat tare desi se poate merge tare cu ea.

Senzatia cea mai puternica v-am mai spus-o..... balaur :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ieri,pe parcursul intregii zile(am iesit si azinoapte)era sa ma invelesc cu ea de vre-o patru ori!Odata cu poleiul,alta data ma uitam aiurea si n-am vazut un viraj la stanga si am intrat pe portiunea aia cu nisip-pietris...Aplecat pe ea,n-am atins de loc franele si i-am taiat gazul;pff-eram cu-a patra,frana motor mai nu,nu stiu exact ce-am facut de-am scapat...Ar fi fost evident idiot sa incerc sa retrogradez...

Azi noapte,un picut de polei in oras...intra un bou in rond ,fara semnal,eu franez de ceasu' mortii si motoru' incepe sa-mi arate cum stie el sa danseze lambada; dau drumul la frane si accelerez,reusesc sa trec.

Cred ca soferache a observat si el,ca' cu toata bunavointa mea,n-am cum sa ma opresc! Bila neagra ptr mine,la sfarsit de saptamana,misiune tactica-schimbat opinci,ca-i jale!!

Personal,de cand ma stiu,am papat custom pe paine...Asta mi-am dorit tot timpul,placerea de a merge cu motorul confortabil! Celelalte tipuri le-am admirat,dar niciodata n-am avut curiozitatea sa ating una...nu ma caracterizeaza. Intr-un anumit regim se merge greu si te solicita mult,ptr ca sunt joase(nu te poti apleca f mult),frenajul este relativ rudimentar si coroborat cu lungimea sasiului...da emotii. Nu e usor sa tii intre craci 400kg de fier,care la viraje cam are tendinta sa mearga unde vrea el,nu unde vrei tu..

Stiam eu ca spusesem undeva ceea ce v-a confirmat Caesar !:tongue:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Desi virusul moto l-am capatat in 1993 cu o jawa-cz , motocicleta mea de suflet a fost Simsonul 425S. In 1995 , am avut norocul incredibil sa achizitionez 2 si un portbagaj de fiare , la un pret rezonabil. A fost motocicleta care m-a invatat tot ce stiu , care m-a purtat(fara permis)pe campuri , fara sa ma judece ca eram beat sau ploua,ca era noapte si mergeam fara far sau ca era iarna si mergeam prin nameti . Nu s-a suparat nici cand traversam canale de irigatii sau campuri discuite , sleauri cu noroaie . Acum ,printr-un concurs de imprejurari fericite(totul se plateste!)cu ajutorul a catorva buni prieteni , pot sa spun ca am din nou un Simson 425S ;un alt bun prieten , imi ofera si el un motor INTACT ! E drept, mai este ceva pana la vara , cand sper sa reusesc sa ajung din nou in tara si sa intru in posesia bijuteriei . Tot ce vreau , este ca voi , cei care cititi acest post , sa-mi spuneti daca am dreptul sa-mi trec la profil si Simsonul. (normal ca pot , era vb de "dreptul" ala oarecum moral) Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi virusul moto l-am capatat in 1993 cu o jawa-cz , motocicleta mea de suflet a fost Simsonul 425S. In 1995 , am avut norocul incredibil sa achizitionez 2 si un portbagaj de fiare , la un pret rezonabil. A fost motocicleta care m-a invatat tot ce stiu , care m-a purtat(fara permis)pe campuri , fara sa ma judece ca eram beat sau ploua,ca era noapte si mergeam fara far sau ca era iarna si mergeam prin nameti . Nu s-a suparat nici cand traversam canale de irigatii sau campuri discuite , sleauri cu noroaie . Acum ,printr-un concurs de imprejurari fericite(totul se plateste!)cu ajutorul a catorva buni prieteni , pot sa spun ca am din nou un Simson 425S ;un alt bun prieten , imi ofera si el un motor INTACT !

sa-mi spuneti daca am dreptul sa-mi trec la profil si Simsonul.

bineinteles! atat prin ce ai povestit despre epoca inceputului tau moto, cat si acum, ca proprietar de simson, esti fara nici un dubiu un "comunist" cu acte-n regula!

*** Intrebare: o sa aduci Simsonul in Franta? Sa-l mesteresti si sa-l calaresti in Provence?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc prietene , e drept (recunosc) ca semnatura ta m-a inspirat! " *** Intrebare: o sa aduci Simsonul in Franta? Sa-l mesteresti si sa-l calaresti in Provence? " Asta-mi este intentia ; in plus ,cum este o motocicleta de colectie , inmatricularea este gratuita . Aici in Aix , este un italian de 69 de ani , care face furori cu GUZZI-ul sau din 58post-25027-0-86963300-1334606773_thumb.j post-25027-0-43002400-1334606854_thumb.jpost-25027-0-47185400-1334606894_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Mmmmda... Din nou in drum spre nebunia anului, St. Tropez.Doar ca anul asta, estte putin condimentat cu o pana pe spate :(

.

Am sa va tin la curent despre daca si cum am rezolvat. Deocamdata, sunt la jumatatea drumuluo si, din fericire, intr-o parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Craiasa ptr aprecieri !

V-am promis in postul anterior ca o sa va povestesc daca si cum m-am descurcat ; pingeaua m-a lasat pe autostrada dar am avut sansa norocului sa fim langa o parcare . Acolo am asteptat 2 ore ptr ca amicul si tovarasul de drum Jonny sa revina cu o pompa si 2 spray-uri d'alea ptr pana .

Care spray-uri , ptr o roata pe camera , este ca o frectie la un picior de lemn... Am reusit totusi sa mai avansam 30 km aproximativ si sa intram in Toulon ; macar nu mai eram pe autostrada!post-25027-0-53008800-1337017616_thumb.j post-25027-0-42707700-1337017680_thumb.j

Ora fiind destul de tarzie , nici-o sansa sa pot gasi un garaj deschis ;dupa ora 17 , in Franta nici iarba numai creste .

Asa ca , vrei-nu-vrei , bea Gica aghiasma , a trebuit sa incalec sportiva lui Jonny sa plec in cautarea unui hotel si in plus si cu pasagera de nevasta-mea ! Eu , care n-am atins o sportiva in viata mea si nici n-aveam chef s-o fac vre-o data ! E vb de o Yama YZF "Thundercat" 600 . Asta e , am comis-o , trebuia sa trec puntea cumva ...

Reparatia s-a comis de-abia a doua zi , sambata , pe la amiaza . Am ajuns la destinatie pe la 2 , timp suficient sa putem profita de nou-numitul "EUROFESTIVAL"(nu avea denumirea asta anii trecuti) . Primul chopper si lecturarea in exces a magazinelor gen "Freeway" nu dauneaza deloc imaginii...post-25027-0-60658800-1337018401_thumb.j post-25027-0-95722200-1337019686_thumb.j

Seara a venit cu o voie buna generala , sete de neostoit (dupa cum se vede)post-25027-0-88880700-1337020191_thumb.j si toata lumea s-a distrat , incepand cu cei mai tineri

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai zi, mai zi! :clapping: Vad ca doamna ta era intr-o mare forma... Adevarul e ca dupa o pana, tot ce ai de facut e sa te pui pe baut (in primele 24 de ore eu asa as rezolva incidentul)... :-) Lasand gluma la o parte, sa ne povestesti te rog cum decurge festivalul - bineinteles cu ceva poze, asa cum ne-ai obisnuit.

Distractie maxima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca doamna ta era intr-o mare forma...

De fapt , e doar o poza ; paharul era al meu si se prefacea doar . Nu stiu daca a reusit sa bea 1/2 de pahar de bere in cele 2 zile cat am stat acolo .

Da' m-am ocupat eu si de partea ei ...

Vorbeam de cei mai tineri motociclisti prezenti pe site ; ia priviti :post-25027-0-03838300-1337055144_thumb.j

Micul dejun , duminica dimineata:post-25027-0-54409200-1337055372_thumb.j post-25027-0-03639800-1337055629_thumb.j

O mica amintire era necesara , asa ca mi-am tras o pereche de manusi post-25027-0-85185500-1337055878_thumb.j

Dupa "mic dejun" , inca o tura la carciuma amicului Arnaud , situata chiar pe cheiul portului(de barcute) din St-Trop' pentru "la revederuri" , masa de pranz si ne-am luat zborul catre casa

post-25027-0-54045500-1337057199_thumb.j

Diseara , detalii privind "Eurofestivalul moto" si pozne cu motorete

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

O adevarata placere destindere si placere sa citesc intreg topic-ul pe nerasuflate...motivant, pozitiv...de luni ma apuc de pus la punct mobra si sa imi caut echipament de iarna.

Asteptam continuari...

Si nu uita ca Saint-Tropez-ul :cool: arata bine si iarna....pentru ca poti vedea, tot ce nu vezi vara....

....si mai mult, berea e la fel de buna si de rece...

Daca nu crezi, vino sa vezi :wink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Vineri 7 dec , a fost o vreme "de sa nu dai nici cainele afara" ; cam rar ptr Provence sa fie atat de frig in perioada asta si mai mult , a nins ! Un de n-a nins a cazut grindina sau a plouat -mult si rece ...

Asta-mi cam incurca socotelile , mai ales ca facusem o promisiune . Din fericire , vantul puternic a readus soarele pe firmament . Asa ca , sambata 8 dec , frumos , uscat si un alizeu la vre-o 90-100 km/h .

Incalec deci ,la orele amiezei cu destinatia Ramatuelle(ST Tropez). Am ales sa tocesc autostrada , ptr ca puteam merge mai tare decat vantul , conditie esentiala sa nu fii imprastiat .

Cand Toni mi-a strans mana , n-a putut sa nu remarce ca , intradevar temperatura scade cu cat viteza creste ; dreapta mea ai fi zis ca-i coada de matura a vreunui om de zapada .

Bravez si spun ca de fapt e rece ptr ca am scos manusa sa fumez o tigara in asteptare :)

Prima dorinta catre el , a fost edificatoare : "Tuica , n-ai o tuica ?" Ba da , chiar avea si am ales s-o fierbem .

Ce ceai dom'le? Tuica fiarta=medicament curat !

Fac cunostinta si cu Mia si cu Bruno ,incalzit si cu caldura ;oameni de isprava . Nu stiu cat de foame va este voua , dar mie imi era , mai ales ca nu dejunasem si de la munci am incalecat direct . Gazdele se pun deci pe treaba , eu inca descantam "aghiazma" si , in preajma lui Toni adulmecam binefacatorul miros de gratar.post-25027-0-04437300-1355138452_thumb.j

Bucatarul si gremlinul:post-25027-0-07288400-1355138574_thumb.j

Am sa va spun restul deseara , acu' tre' sa ma intorc la dat din maini .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Seara a trecut repede si convivial , miezul noptii fiind semnalat insistent de cascaturile de rigoare .

A doua zi , tur prin imprejurimi la picior , ochiu' meu identifica un santier iar deformatia profesionala isi spune cuvantul : ia sa vedem , sunt drepte zidurile astea ?

Dar cum altfel sa verifici , daca nu cu ajutorul gravitatiei ?

Urc asadar pe creasta unui zid si , neavand , ma asez eu intr-o cumpana aproximativa post-25027-0-96608900-1355160999_thumb.j

Cum in spate nu aveam decat vre-o 6 m pana la sol iar in fata vre-o 4 , cum nu am cazut , am decis de comun acord ca zidurile sunt destul de drepte .

Dupa atata activitate fizica si f constructiva , setea isi face simtita prezenta , asa ca o stingem cu o bere... si cu inca una ,discutand in acelasi timp diverse : moto ,administratie , etc.

Ne adunam ptr masa ,tuica fiarta reapare , meniu gustos si copios pregatit de manutele Miei..post-25027-0-36845500-1355161484_thumb.j

Pregatiri de plecare , nu inainte de a face putin pe nebunii:post-25027-0-13606600-1355161437_thumb.j

Dupa asa un pranz, pana si un Lord Sith are nevoie de o siestapost-25027-0-03308500-1355161619_thumb.j

Si binenteles , imbarligatura de rigoare : Join the dark side of the Force

post-25027-0-23661400-1355161946_thumb.j

Ia sa vedem : este numarul meu ?post-25027-0-91415900-1355162088_thumb.j Hmmm , parca-mi vine !

Plec in sfarsit si cand credeam ca drumul o sa fie monoton , intr-o parcare , ptr fiziologica pauza , dau de trei Honda : doua cu atas si una cu ... schiuri !

Super misto , oamenii se intorceau de la o reuniune din It .

Fotografii am facut cu telefonul , dar inca nu le-am descarcat spre rusinea mea . Promit s-o fac cat mai repede cu putinta , ptr ca sistemul de pe Africa Twin era chiar interesant si practic , chiar facut de casa din teava patrata .

O chestie care ar fi foarte utila pe timp de iarna si si mai eficienta , daca s-ar adauga niste amortizoare .

Una peste alta , poate nu este o poveste senzationala ; senzational este insa faptul ca , aici departe , reusim sa ne intalnim si sa petrecem momente placute impreuna . Senzational este ca , motociclismul , ca si fenomen , hobby ,microb sau cum vreti voi , ne face sa vrem sa fim impreuna indiferent unde am fi .

Multumesc tuturor celor ce se obosesc sa citeasca aceste randuri .

Si , motocicliti mai , he-he-he-heiii !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perfect ADEVARAT!

Si....Ti-am mai spus ca scrii foarte frumos? Daca da, iti mai spun o data! Bravo! :drinks:

Salut! Marturisesc ca nu stiu cat de frumos scrie windfucker, dar stiu ca scrie al naibii de bine.

Cu privire la "intrunirea" asta, eu nu am de spus decat un cuvant: MULTUMESC! ... de ce? Pentru ca ai facut efortul de a veni, ca ai "calarit" atata doar pentru a veni si cunoaste pe cineva, dupa doar 2-3 conversatii pe net si mai ales pentru ca ti-ai confirmat nick name-ul si ai infruntat un vant incredibil, si un frig pe masura celor max. 8-10 grade celsius de afara...Daca se itea si ploaia, puteam spune s-a reloadad Potopul pomenit mai sus.....am rasuflat cu totii usurati ca nu a fost cazul.

Sa auzim doar de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Te asteptam "nesuferitule" ! Usa noastra ti-e deschisa si te primim cu drag , cu conditia sa stai la noi cel putin 2 zile .

Vorbim .

vin cu placere, stau si 2 zile la st tropez, as sta si vreo 2 ani, si vreo 20 daca s-ar putea. nu deranjez insa pe nimeni, stau la hotel oriunde ma duc desi in multe locuri am prieteni chiar din copilarie. au plecat toti, am ramas ultimul idiot pe aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La St Tropez poti sa stai Doru cat si unde vrei. Dar , la Aix vei sta la noi ca' asa a cazut zaru' !

Nu-ti putem oferi serviciile unui hotel , de lux eventual , in schimb oferim caldura si convivialitatea unui camin .

Sper ca vei sari zidul pe care l-ai construit in jurul tau , doar sa vezi ca inca exista ospitalitate neconditionata pe de o parte iar pe de alta parte faptul ca "fratia" intre motociclisti nu e doar fatada .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc frate, e drept ca am niste apucaturi pe care unii le considera ciudate sau nu le inteleg. tot ce pot sa-ti spun este ca toate provin din experiente anterioare. asta cu statul la hotel oriunde merg, sigur ca multi pun bot, au impresia ca nu mi se par ok conditiile lor, cum zici si tu, se simt cumva jigniti. nu e vorba de asa ceva, am dormit si in sant cu motorul de m-am trezit teapan si plin de furnici. treaba e ca nu vreau sa deranjez pe nimeni si sa ma simt confortabil, poate vreau sa ma imbat, sa ma f--t sau sa ma bas---c. nu poti in casa omului. asa mai bine ma duc pe la ei, ne facem praf, apoi chem taxi, basculanta ce-o fi sa ma care. de fapt asta cu dormitul la prieteni numai in ro am vazut-o sau la romani, vedeti si voi pe la altii toti dorm la hotel.

haha mi-am adus aminte ceva, pe vremea comunistilor cand stateam la chefuri pana dimineata ma duceam acasa cu stropitoarea, aia de curata strazile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau sa ma bas---c. nu poti in casa omului.

http://www.versuri-si-creatii.ro/poezii/t/g-toparceanu-6zucndo/balada-basinii-6zucndo.html

Ati vazut prea bine ca la consultatii

Doctorii te-ntreaba despre emanatii.

Vor sa stie totul: abundenta, faze,

Unii le zic "vânturi", altii le zic "gaze".

Dar sa nu va mire daca medicina

Studiaza astazi foarte mult "basina".

Fiindca, biologic, pentru toti e clar,

A basi e-un lucru foarte necesar.

Toata lumea bese, asta-i axioma

Nu intereseazã sunet sau aroma.

În privinta asta toti sântem la fel

Floarea nobilimii, preoti, printi, printese,

Papa de la Roma bese si iar bese.

Îns-o chestiune trebuie-nteleasa

Fiecare bese, dar la el acasa!

Fara martori merge, tare sau încet,

Nimeni nu-ti dicteaza sa te besi discret.

Vrei rafale scurte sau prelungi sa sune

Treaba ta, esti liber, poti sa faci si spume!

Si chiar daca nimeni nu-ti sta împrejur,

Poti sa besi în lege, pâna pici in cur.

Eticheta cere, însa, sa fii pudic

Bunul simt pretinde sa nu besi în public.

Ce-ar fi, bunaoara, s-auzi pe cutare

C-a basit in public doamna nu-stiu-care

Sau ca domnisoara, profesoara X,

S-a basit în clasa, ieri la 9 fix?

Cum ar fi privite, sau calificate,

Ar mai fi prestigiu, autoritate?

Cine le-ar mai crede fiinte gratioase?

Ar fi socotite niste basinoase.

Dar ma-ntorc acuma iar la medicina

Sa-ti risti sanatatea pentru o basina?

Sa n-o lasi sa iasa daca esti în public,

Fiindca eticheta cere sa fii pudic

În privinta asta sânt pareri mai multe,

Cine-ar sta pe toate sa le mai asculte?

Astfel, dupa unii poti sa besi oricât

Dar sa stii la vreme sa le strângi de gât.

Poti sa fii acelasi om cu demnitate

De le dai tacut drumu-n libertate

Asta-i o parere, una dintr-o mie

Dar morala spune ca-i ipocrizie.

Ce deosebire între om si cal

Ar mai fi atuncea sub aspect moral?

Când te-arati în lume demn, gras si frumos

Iar realitate esti un basinos?

Câti nu sunt din astia care bes de zor,

Parca stii vreodata ce-i la curul lor?

Dar ramâne lege ca e indecent

Sa slobozi la gaze pe esapament.

Fie, cu morala nu te poti certa

Dar mai vine gazul fara voia ta.

Suiera si geme, cu prelung ecou

Iar tu ai nesansa sa fii la birou.

În astfel de cazuri, spune, ce te faci?

Sa recurgi la scuze sau sa te prefaci?

Din experienta eu va spun cinstit

Ca nici când in viata nu am îndraznit

Sa recurg la scuze, ar fi fost mai rau

Sa roseasca lumea toata-n jurul meu

Am târsit un scaun, am facut ceva,

Ca sa nu se creada c-am basit cumva.

Si oricât s-ar spune ca sânt ipocrit

S-au facut si altii ca n-au auzit.

Chiar si-ndragostitii când admira luna,

Cu sau fara voie, scapa câte una

Dar cu-o tuse seaca, bine regizata

Sau cu-o melodie mai pe nas cântata

Fac sa se ascunda tot, a poezie,

Chiar si nedorita, scurta galagie

Ce-a trecut prin mate si s-a dus in vânt

Si care ne-ncurca viata pe pamânt.

Dar astfel de cazuri când ipocrizia

E asociata chiar cu poezia,

Crime moralistii nostri le socot.

Caci morala-si baga nasul peste tot.

În final, tot omul se întreaba trist:

Sa asculti de medic sau de moralist?

Si mai e un lucru fara vorba multa

Ce te faci cu curul daca nu te-asculta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...