Mergi la conţinut

Scooter Condus Cu Permis Categoria B ?


pinkcrow

Recommended Posts

Salut!

O intrebare.

Imi trebuie A1 pt scooter de 125cc? Sau pot sa-l conduc si cu permis categoria B (legal)?

E prea mare bataia de cap sa-mi iau permis si de accea vreau sa stiu asta.

Mersi,

Valeriu

Pt scooter de 125 ai nevoie de permis A sau A1.

Cu cat B poti conduce doar scutere de 49 cmc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e sigur... e foarte sigur!!! Si in curand s-ar putea sa se introduca permis A1 si pt 49 pt ca sunt multi derbedei care habar nu au rewguli de circulatie si circula cu scutere si provoaca accidente. Dar daca ai B se presupune ca stii cat de cat regulile de circulatie si poti conduce scuter de 49. 125-urile sunt considerate motociclete si de aceea iti trebuie A1 sau A, si nu e obligatoriu sa porti vesta reflectorizanta noaptea... desi eu as recomanda treaba asta, pt ca te faci mult mai vazut in trafic...

Numa' bine!!! :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

O intrebare.

Imi trebuie A1 pt scooter de 125cc? Sau pot sa-l conduc si cu permis categoria B (legal)?

E prea mare bataia de cap sa-mi iau permis si de accea vreau sa stiu asta.

Mersi,

Valeriu

:blink:uite de-aia NU SUPORT SCUTERISTII... CA IN TRAFIC DAI DE DE-ASTIA CA TINE CARE NU STIU NICI PE CE LUME SUNT... PARCA ZICEAI CA AI CATEGORIA "B"! DE LEGISLATIE AI AUZIT MACAR O DATA IN VIATA TA?... :hunter:

:pokey:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar, nu stiu de ce mai intreaba asa ceva un conducator de autovehicule cu acte in regula. Ai luat carnet in Arges? Daca noi iti spunem ca ai voie si te prinde politia in neregula, dai vina pe noi? Eventual ii zici sa verifice pe forumul de bau-bau ca ai clearance de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai cacati de oameni.

N-am ce cauta aici.

De la un cacat de om:

Art 30 din Regulament de aplicare a Ordonantei de Urgenta a guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

Permisul de conducere se elibereaza pentru:

Litera k:

SUBCATEGORIA A1:

MOTOCICLETA CU O CAPACITATE CARE NU DEPASESTE 125 CMC(CENTIMETRI CUBI=CENTIMETRI LA PUTEREA A TREIA)

SI O PUTERE CARE NU DEPASESTE 11 KW

Art 33 din Acelasi Regulament:PERSOANA CARE SOLICITA EXAMINAREA IN VEDEREA OBTINERII PERMISULUI DE CONDUCERE TREBUIE SA INDEPLINEASCA URMATOARELE CONDITII:

LITERA A:

SA AIBA VARSTA DE CEL PUTIN 16(SAISPREZECE) ANI IMPLINITI,PENTRU SUBCATEGORIILE A1 SI B1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la un cacat de om:

Art 30 din Regulament de aplicare a Ordonantei de Urgenta a guvernului nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice:

Permisul de conducere se elibereaza pentru:

Litera k:

SUBCATEGORIA A1:

MOTOCICLETA CU O CAPACITATE CARE NU DEPASESTE 125 CMC(CENTIMETRI CUBI=CENTIMETRI LA PUTEREA A TREIA)

SI O PUTERE CARE NU DEPASESTE 1 1 KW

Art 33 din Acelasi Regulament:PERSOANA CARE SOLICITA EXAMINAREA IN VEDEREA OBTINERII PERMISULUI DE CONDUCERE TREBUIE SA INDEPLINEASCA URMATOARELE CONDITII:

LITERA A:

SA AIBA VARSTA DE CEL PUTIN 16(SAISPREZECE) ANI IMPLINITI,PENTRU SUBCATEGORIILE A1 SI B1.

Ai papat 1 de la kv, deci 11 kw. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: "simpatic " pinkcrow asta... O FI CIOARA BORATA? SAU DOAR JEGOASA?

:fuck:

Nu e sigur... e foarte sigur!!! Si in curand s-ar putea sa se introduca permis A1 si pt 49 pt ca sunt multi derbedei care habar nu au rewguli de circulatie si circula cu scutere si provoaca accidente. Dar daca ai B se presupune ca stii cat de cat regulile de circulatie si poti conduce scuter de 49. 125-urile sunt considerate motociclete si de aceea iti trebuie A1 sau A, si nu e obligatoriu sa porti vesta reflectorizanta noaptea... desi eu as recomanda treaba asta, pt ca te faci mult mai vazut in trafic...

Numa' bine!!! :beer:

caline... sa mor io , da' imi place de tine... oare cata rabdare mai ai in tine?!

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Acuma,intre noi fie, art 96 din ordonanta zice la permisul cat B ca poate conduce AUTOVEHICULE pana la 3,5 tone fara sa specifice nr de roti deci ar include motocicleta. Este desigur o scapare dar la un eventual proces ai putea avea scapare cu asta. Din 2010 se introduce permisul cat AM pentru scutere,mopede care deja apare pe permisele noi care se elibereaza in prezent. A aparut catg A2 pentru incepatori,aceea cu doi ani vechime cu limita de 400 cc si probabil ca legea va permite sa conduci cat A1 cu permis B asa cum e in restul Europei, pentru ca se pare ca noul decret e inspirat din cel al Germaniei.

Salutare tuturor,iarna scurta si noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...