Mergi la conţinut

Calatorii Lejere Cu Tinta


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Buna seara tuturor!

Asadar doamnelor si domnilor(sper sa acopar toata plaja de posibilitati) iata ce va propun :

Excursie pe malurile Dunarii care sa strabata 3 tari : Romania,Serbia si Bulgaria.

In principiu e vorba de o plimbare de agrement de 7-8 zile(maxim 10 zile).

Adunarea si plecarea din Dr Tr Severin(oras cu multa istorie si in care se pot vedea multe vestigii ale trecutului) - pe malul Dunarii pina la Moldova Noua sau chiar Bazias(locul in care intra Dunarea in tara) - trecerea in Serbia prin Vama Naidas spre Bela Crkva traseul urmand apoi localitati de pe malul Dunarii sarbesti - Beograd(merita toata atentia,iar intr-o singura zi nu stiu ce ai putea face mai intai,totul fiind pe fuga) - Intalnirea moto de la Lazarevac(locatie foarte buna,iar distractia de mare exceptie) - Pozarevac - Veliki Gradiste, iar de aici pe malul Dunarii pina la Portile de Fier I.

In cazul in care partea cu Bulgaria nu este o atractie pentru dumneavoastra excursia se poate incheia cu trecerea in Romania.

In cazul in care se doreste si trecerea in Bulgaria excursia poate continua prin Kladovo - Brza Palanca - Negotin - Bregovo - Vidin - Trecere cu bacul la Calafat - Maglavit.In harta atasata am propus urmarirea malului romanesc al Dunarii si prin citeva localitati, dar calitatea drumului nu e cea mai buna pe portiuni destul de mari facind ca viteza de deplasare sa fie uneori destul de mica, dar peisajul face toti banii.Pe acel traseu este inclusa si vizitarea barajului de la Portile de Fier II - apoi intoarcerea la Dr Tr Severin.

Perioada la care m-am gandit ar fi 30 mai 2011 - 07 iunie 2011.Defalcat pe zile ar fi cam asa :

I.30.05. Adunarea in Dr Tr Severin pina in ora 12-14 si cazarea la o Pensiune\Hostel\Hotel din oras - dupa-amiaza\seara plimbare in zona istorica a orasului,cina la restaurant.

II.31.05. Plecarea dimineata(08,30-09,00)spre Beograd urmarind malul romanesc al Dunarii si sosirea la Beograd(cazarea la Hostel\Hotel) cca 300 de km

III.01.05 - 02.05 Beograd program de grup,individual sau la mica intelegere

IV.03.05. Plecarea spre Lazarevac(cca. 60 km din Beograd) si camparea in locatie.Cortul este necesar.

V.05.05. Plecarea spre Veliki Gradiste - Golubac - Donji Milanovac - Tekija - Kladovo - Brza Palanka - Negotin(cazarea la Hostel\Hotel) cca 330 km

VI.06.05. Plecarea spre Vidin - bacul pina la Calafat - apoi pe malul romanesc al Dunarii pina la Dr Tr Severin.De aici se poate pleca spre casa imediat sau a doua zi dupa o seara petrecuta impreuna. cca 200 km

Costuri estimative :

benzina pentru aprox. 900 km - 60-65 euro

cazare 4 nopti 80-100 euro

alte cheltuieli - fiecare dupa buget

Si in mare cam asta ar fi.Astept propuneri si dezbateri.

Mai precizez ca ar fi vorba de un grup de maxim 20 de motociclete care se va diviza in 3 grupuri de 6-7 motociclete si care se va reuni la puncte dinanite stabilite.

Numarul este limitat datorita dificultatii de deplasare a unui grup numeros si a posibilitatii de cazare in acelasi loc a tuturor.

Sper sa ma intelegeti si sa fiti de acord.

Pina la reauzire, numai de bine si respect !

post-12697-0-33356900-1294684024_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun venit kosmo, pedros si tuturor!

kosmo, iti multumesc ca ai descris excursia MotoVeteranilor organizata si propusa de tine si pe pagina noastra, e o invitatie frumoasa pt care-ti multumesc, personal ma gandesc f serios sa vin in excursia din Serbia. iti voi raspunde ferm in curand. iar faptul ca ai postat si aici cred ca este o invitatie si pentru oricare alti prieteni, iubitori de calatorii relaxate.

in ce priveste propunerile de calatorii de pe-aici, cele din poll-ul de sus au fost propuse anul trecut si din diverse motive nu am apucat sa le parcurgem. cu voia Celui de Sus, ne vom bucura de ele in 2011. amanunte despre ele aflati in primul post, pag 1, dupa decalog. mai sunt pe paginile anterioare acesteia cateva propuneri de calatorii mai lungi ( la corleone in italia, la petra in iordania si alte cateva)... inca nu sunt sistematizate, in scurta vreme voi face asta si vor putea fi votate. desigur, orice alta propunere este binevenita, desigur comentarii, cat si participarea oricui. la inceputul topicului (pag 1, postul #1) sunt si cateva principii de bun simt zic si eu, ce anima participantii la micile noastre excursii.

pentru a va face o idee despre noi, aici http://www.pro-bike....na-lentes-blog/ sunt sistematizate calatoriile noastre si ilustrate cu poze.

asadar, sa mergem in cat mai multe calatorii vesele, domnilor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-as inscrie in aceasta excursie.

cu mentiunea ca voi putea confirma 100% cu 2 saptamani inainte de plecare (adica pe 15 mai)

pana atunci 70% sunt pentru! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu m-as inscrie in aceasta excursie.

cu mentiunea ca voi putea confirma 100% cu 2 saptamani inainte de plecare (adica pe 15 mai)

pana atunci 70% sunt pentru! :D

Sincer sa fiu cred ca in asa scurt timp sa o fie foarte greu sa mai rezerv ceva,dar nu cred ca va fi imposibil

Dar nu cred ca va fi o problema pina la urma sa te alaturi unui grup deja constituit

Oricum , am postat si aici fiindca vreau sa ma adresez si altor motociclisti decit prietenilor veterani.

Pina una alta,

Numai de bine si respect !

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu cred ca in asa scurt timp sa o fie foarte greu sa mai rezerv ceva,dar nu cred ca va fi imposibil

Dar nu cred ca va fi o problema pina la urma sa te alaturi unui grup deja constituit

Oricum , am postat si aici fiindca vreau sa ma adresez si altor motociclisti decit prietenilor veterani.

Pina una alta,

Numai de bine si respect !

sper din toata inima sa pot confirma mai devreme!

toate cele bune si sa ne vedem la drum! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care mai iese maine (sambata 15 ian) la o incalzire pana la Rousse? plecare pe la 11, intoarcere pe zi....

nimeni-nimeni nu iese?

azi: Cer acoperit. Maxim 7 °C . Presiune atmosferica stabila. Vânt SV 14 km/h...

ai anuntat prea din scurt.

eu ieseam, dar am vazut tarziu

ai fost pana la urma ca a fost frumos azi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai anuntat prea din scurt. eu ieseam, dar am vazut tarziu

ai fost pana la urma ca a fost frumos azi?

Am iesit, adineauri ne-am intors. Am vazut o cetate medievala intr-un canion de poveste, am cotrobait pe sosele bulgaresti pustii, apoi am mancat tulburator de bine la minunatul Ciflika Restorant din Rousse http://www.cerecoman...-ruse-bulgaria/ . A fost soare in Bulgaria, o vreme uimitoare! Dar si un drum aventuros de intoarcere, noaptea, pe ceatza...

Da, a fost din scurt, din pacate, ca aseara de-abia mi-a traznit ideea... Ar fi fost funny sa vii, ti-ar fi placut si tie, sunt sigur! Am fost cu Cornelia http://cornelia-florea.blogspot.com/ , ea a avut ideea cu cetatea. Dar as mai merge cel putin inca o data, asa de frumos a fost, in plus mai e un peisaj de vis cu grote manastiresti in Ivanovo, loc ce nu l-am dibuit dar merita - si o anuntam din timp.

Cateva imagini. Multumesc, Cornelia. Maine ma mobilizez cu o mica poveste...

post-30032-0-08116600-1295131001_thumb.j

post-30032-0-57521400-1295131011_thumb.j

post-30032-0-93161700-1295131021_thumb.j

post-30032-0-23722700-1295131033_thumb.j

post-30032-0-26494200-1295131043_thumb.j

post-30032-0-23815300-1295131052_thumb.j

post-30032-0-76978900-1295131063_thumb.j

post-30032-0-13093100-1295131078_thumb.j

post-30032-0-27721500-1295131089_thumb.j

post-30032-0-34080900-1295131097_thumb.j

post-30032-0-89342400-1295131105_thumb.j

post-30032-0-46452400-1295131115_thumb.j

post-30032-0-99125100-1295131124_thumb.j

post-30032-0-90536000-1295208380_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Numai cuvinte de lauda celor care s-au mobilizat si au iesit pe doua roti sfidand data din calendar , fie vorba intre noi vremea a fost superba pentru plimbari . Chiar si eu m-am incapatanat si am "survolat" orasul si imprejurimile acestuia la prima iesire cu chopper-ul hand made . Sper ca si in continuare vremea sa ne rezerve surprize placute precum cea din acest weekend . Asfalt uscat stradistilor (daca-mi permiteti expresia) si noroi mai putin enduristilor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am promis o mica poveste a calatoriei la cetatea Cherven dar Cornelia a scris-o deja, mult mai frumos decat as fi facut-o eu. O puteti citi aici http://cornelia-flor...cherven-cu.html .

Amanunte despre cetatea vizitata gasiti si aici: http://en.wikipedia...._%28fortress%29 iar povestea calatoriei, asa cum am vazut-o eu, aici: http://calatoriifest...areata-cherven/

Numai cuvinte de lauda celor care s-au mobilizat si au iesit pe doua roti sfidand data din calendar

Asfalt uscat stradistilor (daca-mi permiteti expresia) si noroi mai putin enduristilor .

Multumim frumos pentru cuvintele frumoase, la fel tuturor ce au iesit sau vor mai iesi, pentru ca vremea (cel putin la Bucuresti) se anunta rezonabila, la fel iti doresc si tie, domnule.

:beer: Asfalt uscat, noroi putin si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare doamnelor si domnilor

Inca o zi superba, imbietoare si desigur ca nu am ratat ocazia.Asadar am bagat o plimbarica scurta

pina la Orsova, baut o cafeluta, citeva povesti si retur.

Drumul s-a mai indulcit, se poate merge,ceva mai atent si cu viteza adecvata.

Citeva poze ... nu prea reusite - in contra luminii.

Golful Orsova, "The Wasp" si VFR-ul lui Costi plus moacele noastre.

Respect si numai de bine!

post-12697-0-49285600-1295190052_thumb.j

post-12697-0-69257100-1295190120_thumb.j

post-12697-0-01940400-1295190193_thumb.j

post-12697-0-41315900-1295190268_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o zi superba, imbietoare si desigur ca nu am ratat ocazia.Asadar am bagat o plimbarica scurta

pina la Orsova, baut o cafeluta, citeva povesti si retur.

Citeva poze ... nu prea reusite - in contra luminii.

Ba pozele au iesit f bine, reiese ca si voi ati avut vreme frumoasa, chiar mai frumoasa ca pe-aici. Felicitari pentru tura!

*** Kosmo, despre propunerea ta de calatorie: ne-am vorbit cativa ca saptamana ce vine sa ne intalnim la o bere (oricine e binevenit, vom anunta locul, ziua si ora public), spre a hotari unde si cand vom merge la anul, propunerea ta fiind una din destinatiile interesante si viabile ca si costuri iar pentru mine in special, si ca stil de calatorie moto. Asadar, cat de curand o sa te anuntam cu vesti concrete.

Tot respectul si asfalt uscat tie si prietenilor tai motoristi din zona!

Propun un meeting la bere maine (miercuri 19 ianuarie) ora 19, "La Comedie" - in centrul istoric, langa Teatrul de Comedie, Str. Sf. Dumitru 2 http://www.goingout.ro/la-comedie/

Evribodea iz welcome! In program: bere, planuri de calatorie, bere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumoase plimbari ati mai facut...

Manastirile sapate in stanca sunt la Basarabovo...foarte frumos loc si foarte frumoase imprejurimi. De altfel, tot Parcul National Rusenski este frumos, cu canionul, pestera Orlova Chuka , Cherven. Merita 2-3 zile pentru explorari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. excursie propusa de Zu1u, la Odessa, Ukraina - durata aproximativa 4-5 zile. intre 15-19 aprilie. harta, aici, http://www.mopedmap....2&zoom=8&type=1 traseul este pe malul marii, la intoarcere se viziteaza Cetatea Alba, are 1.400 km in total. Cheltuieli estimate: cca 400 eur.

2. excursie propusa de Kosmo, in Serbia, Bulgaria, Romania + participarea la intrunire moto Lazarevac - durata aproximativa 7-10 zile. plecare pe 30 mai. vezi harta si traseul descris cu amanuntime la postul #754, are cca 1500 km in total. Cheltuieli estimate: cca 400 eur.

3. excursie propusa de Dead_Cow, la Corleone, Sicilia via Igoumenitsa, Grecia - feribot - durata aproximativa 15 zile. plecare estimativa in luna iulie - sa zicem pe 5 iulie, traseul aproximativ aici http://www.mopedmap....5&zoom=6&type=1 are cam 4.000 km in total. Cheltuieli estimate: cca 1.500 eur.

Aceste trei propuneri au fost discutate saptamana trecuta, celelalte doua propuneri ( Petra, Iordania si Tallin, Estonia) au ramas la stadiul de propuneri de sertar, posibile poate intr-un alt sezon... Eu personal voi merge la Odessa si in Serbia, tinand cont ca in acest an as vrea sa mai fac un drum singur, mai lung, cred ca nu voi avea timp si bani suficienti pentru a merge si la Corleone, dar deja sunt multi altii interesati de aceasta destinatie, puteti arunca un ochi si-aici: http://www.facebook....4633721920&ap=1

Costul estimativ zilnic "per cap de vita furajata" iese cca 80 eur/zi, calculat astfel: benzina: 25 eur (am considerat un consum de 5%, cu 400 km parcursi intr-o zi); cazare: 20 eur /zi; hrana si lichide: 20 eur/zi; diverse neprevazute: 15 eur/zi.

Pe langa aceste excursii mai lungi, in masura vremii bune eu am sa ies mereu pe-aproape, voi anunta ca de obicei unde si cum, fireste ca oricine este bine venit!

(in foto: aspecte de la intalnirea "tehnica" privind calatoriile moto) :thumbsup:

post-30032-0-64963900-1295862738_thumb.j

post-30032-0-97980600-1295867566_thumb.j

post-30032-0-22711300-1295867824_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...