Mergi la conţinut

Toni

Recommended Posts

Va multumesc, dragilor. Sunt acasa, e mult mai bine, doare rau pieptul (coastele rupte) dar suport, ce pot sa fac? Timpul va fi de acum doctorul meu.

Va sarut pe toti.

Ai rabdare . Toate se rezolva cu bine .

Nu ne-ai spus si noua ce s-a intamplat . Eu cel putin nu stiu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum am aflat despre incident, asa ca mai spre coada, vin si io cu urari de sanatate maxima si rabdare! Vad ca sezonul asta moto nu-i prea prielnic astora ca noi, mai batrini, asa ca sa avem grija, sa nu fie necesara deschiderea de noi topic-uri! Inca o data, sanatate maxima pentru Sorin si Adi... si sa ne revedem cit mai curind, intregi si sanatosi!:scooter:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am vorbit azi cu Adi VFR

A inceput sa mearga la munca cate 2 - 3 ore pe zi ,progresiv.Ieri a fost 8 ore.A scapat pe la ora 18:00 si ar fi vrut sa vina la sedinta dar a fost obosit.A ramas ca vine joia viitoare.Daca vine il astept eu la metrou ca sa nu vina pe jos.Nu poate sa scrie pe net ca sotia lucreaza la un proiect si e calculatorul ocupat.

De sanatate a spus ca il mai doare pieptul.Se reface mai greu decat ar trebui din cauza diabetului.In spital a trebuit sa-si faca doze duble de insulina ca sa tina glicemia in parametrii normali.

Dosarul lui a ajuns in sfarsit la Parchet care trebuie sa stabileasca daca incepe sau nu urmarirea penala.A durat atat pentru ca analizele probei de sange (in vederea stabilirii alcoolemiei) trebuiau sa astepte la rand .Se pare ca se fac sute de astfel de analize. Concluziile investigatorilor au fost ca a avut viteza si a derapat singur fara sa fie incomodat de nimeni.Cum nu poate dovedi contrariul ,dosarul se va judeca pt. vatamare corporala in urma accidentului provocat de el.Pana la solutionare va trebui sa-si prelungeasca dovada cu care circula din 30 in 30 de zile.Partea proasta e ca nu are voie sa conduca in strainatate iar el trebuie sa plece cu masina din tara.

Alte informatii sper sa auzim de la el la sedinta de Joia viitoare.

Daca vreti sa-i spuneti o vorba buna, telefonul lui e 0762 232 162

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dane, multumesc. Un rezumat perfect, chiar nu mai am nimic de adaugat.

Joi categoric vin si eu la intalnire. Va salut si aveti grija de voi ca altii "nu ne vad" si uite ce iese...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca Clubul Motoveteranilor devine din ce in ce o amintire.

Ma abțin deocamdată de la alte comentarii .De-abia am sosit de la întrunirea din Negotin (Serbia).

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca Clubul Motoveteranilor devine din ce in ce o amintire.

Bajetii de la Buc. se intalnesc saptamanal la bere si pizza. Pentru anul asta mai avem cel putin doua intalniri mai mari, BMW Camp-ul si Intalnirea Motoveteranilor In August. Parca vad ca se va mai organiza ceva si la sfarsit de septembrie, asa, ca final de sezon.

Deci, ce merge prost sau devine amintire, ca eu nu vad?

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bajetii de la Buc. se intalnesc saptamanal la bere si pizza. Pentru anul asta mai avem cel putin doua intalniri mai mari, BMW Camp-ul si Intalnirea Motoveteranilor In August. Parca vad ca se va mai organiza ceva si la sfarsit de septembrie, asa, ca final de sezon.

Deci, ce merge prost sau devine amintire, ca eu nu vad?

Sa nu uitam ca este perioada concediilor si lumea se relaxeaza impreuna cu cei dragi.

Respect!

. Începe sa apară animația yahoo.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit azi cu Adi VFR

Inca odată ma felicit pentru faptul ca dumneatale esti un om minunat .

Daca nu veneati cu aceste detalii , ... uitasem deja de Adi.

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Foarte interesanta chestia asta cu radiatiile; feriti-va la orele si in zilele anuntate,ca nu-i de joaca!

Un site pe care poti introduce localitatea si iti arata nivelul de radiatii ultraviolete pe ziua in curs si cele ce urmeaza. Totodata iti explica pt fiecare nivel in parte ce masuri trebuie sa iei.

http://www.uvawareness.com/

http://www.promotor....ng-city-6194711

Cu muzica la drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarata intrunire a motoveteranilor o consider ce a dela Moeciu restul sunt intalniri de wee kend unde vin motoveterani La Moeciu sa discutat sa votat ceea ce la restul intrunirilor nu se voteza codul motoveteranilor acolo se discuta de cu totul altceva Asa ca asteptam propunerea pt anul viitor :kewlpics::beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am atasat 2 fotografii cu cei doi tinerii de pe Hayabusa care au fost ucisii in accidentul de la Vaceni Teleorman, la data de 24.07.2011

Dumnezeu sa-i ierte!

ADEVARURI DESPRE ALIMENTE

Lista asta ar trebui pusa-n rama, la bucatarie, asa, ca sa o ai la indemina ori de cite ori ai dubii cind o prietena iti spune ultima moda in diete sau etichetele alimetelor te vrajesc cu efectele lor miraculoase. Doctorul Mihaela Bilic iti spune clar ce trebuie sa crezi si sa nu crezi din tot ce auzi despre hrana care-ti aduce sanatate si trup de invidiat.

ADEVARAT SAU FALS DESPRE PROTEINE

Carnea fiarta nu ingrasa?

ADEVARAT. Prin fierbere, carnea devine usor de digerat, insa trebuie pusa la fiert in apa clocotita pentru ca porii sa se inchida imediat si toate substantele nutritive sa ramina in carne, nu in apa de fiert.

Oul fiert tare este indigest?

ADEVARAT. Albumina din albus este o proteina ce se digera doar daca este fiarta, in schimb, galbenusul devine indigest daca este tare. Ideal, oul se maninca fiert moale sau cleios.

Carnea de pui este mai sanatoasa decit cea de porc?

DEPINDE. Daca urmarim continutul in grasime trebuie evitata carnea de porc in cazul persoanelor cu colesterol si trigliceride crescute. In ceea ce priveste persoanele anemice este bine de stiut ca fierul exista doar in carnea rosie. In cazul puilor se pune si problema de citi hormoni a fost nevoie ca sa ajunga in timp record la greutatea unei gaini. Parerea mea: carnea rosie, categoric.

Mai bine peste decit carne de porc, vita sau pui?

ADEVARAT. Pestele contine proteine ca si celelalte tipuri de carne, dar este bogat in grasimi nesaturate ( cele sanatoase) si minerale si este mult mai usor digerabil fata de acestea. Pestele si fructele de mare sint mai putin calorice si de aceea este obligatoriu sa mincam peste ( de preferinta proaspat ) de minim 3 ori/saptamina. Insa nimeni nu va fi certat daca in fiecare zi va consuma peste. Va mai amintiti sloganul „nici o masa fara peste”, ei bine nu era un slogan comunist.

In spanac gasim mai mult fier decit in carne?

FALS. Chiar daca continutul de fier in spanac si alte legume cu frunze verzi este foarte crescut, acesta nu poate fi absorbit in intestinul uman. Principala sursa de fier a omului este carnea, cit mai rosie si mai cruda, alaturi de organe precum ficatul si splina, depozite de fier atit la om, cit si la animale. Fierul din carne se absoarbe si mai bine in prezenta vitaminei C, deci o friptura in singe alaturi de o salata verde e reteta perfecta impotriva anemiei.

Carnea nu contine fibre?

ADEVARAT. Din metabolismul carnii nu rezulta nici un fel de reziduuri solide si, ca urmare, bolul alimentar trebuie completat cu legume proaspete si produse cereale, altfel exista riscul ca un regim bogat in carne sa fie urmat de constipatie.

Carnea e responsabila de guta?

ADEVARAT. Toate alimentele bogate in purina (carne rosie, vinat, carne de animal tinar – vitel, miel, dar si ciocolata, au ca rezultat depunerea acidului uric la nivelul articulatiilor mici si aparitia atacului de guta.

Regimul proteic duce la slabire rapida?

ADEVARAT. Se pot pierde in 2 saptamini 5-7 kg prin consumul exclusiv de proteine, pentru ca excesul de proteina se transforma foarte greu in grasime. Exista insa riscul de pierdere a masei musculare deoarece organismul este obligat sa-si arda proteinele constitutionale pentru a obtine putina glucoza, ca sursa de energie si pentru buna functionare a sistemului nervos.

Cei care vor „muschi” trebuie sa manince carne?

ADEVARAT. In conditiile unui efort fizic intens sau daca este urmarita cresterea masei musculare prin sport este indicat sa fie consumate in principal proteine de calitate superioara (carne, lapte, oua) ca materie prima pentru sinteza de aminoacizi. Aportul proteic trebuie sa fie cu 30% mai mare. Similar, la femeile gravide sau care alapteaza este nevoie de o crestere a ratei proteice cu 20-30% pentru a asigura dezvoltarea adecvata a embrionului si a fatului.

Regimul vegetarian este mai sanatos?

FALS. Legumele si cerealele nu contin toti aminoacizii esentiali, prin urmare, unele proteine ce au la baza acesti aminoacizi nu pot fi sintetizate. Regimul vegetarian duce si la o carenta de vitamine, mai ales cele din grupul B si vitaminele liposolubile A, D care se gasesc doar in produsele animale, ca sa nu mai vorbim de fier si zinc. Este recomandat, ca solutie de mijloc, regimul lacto-vegetarian pentru a putea asigura organismului toate principiile alimentare de baza.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Atât de tare m-a impresionat evenimentul încât nu puteam sa nu va transmit si Dvs.

Motocicleta era Hayabusa (șoimul jp.) .

Tragedia s-a produs pe drum european unde maxima este 110 km /ora . Câțiva zeci in plus nu reprezenta o catastrofa , dar la 110 KM +câțiva zeci ... +viteza masinii din sens invers , =

Dumnezeu sa-i odihnesca !

http://video.google....894&emb=1&hl=en

http://www.google.ro...oD2KMeQ&cad=rja

http://www..../forum...ost__p__2910655

Vizionati si filmuletele (multi nu le -au vazut)

post-33703-0-43997100-1311590973_thumb.j

post-33703-0-55772300-1311590988_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prin anii 70 '" cand se înmânau permisele de conducere era sarbatoare .

Promovatii erau chemati intr-o sala de cinema (in Pitesti la Cinema Lumina Gavana) si inainte de a li se inmana permisul vizionau vreo doua ore de filme (Studioul Alexandru Sahia) cu si despre accidente de circulatie . Invataminte pentru mai târziu .

Spre ex:

- circulatia pe Autostrada sa se faca pe banda I , pentru a avea timp , sau cel putin o sansa sa eviti autovehiculul scapat din sensul opus prin balustrada .

-când o minge intra pe partea carosabila , urmează si un copil in fuga,

-cand autobuzul se apropie de statie ,cand este oprit si cand (mai ales ) pleaca , mai intotdeauna se gaseste cineva sa sară pe carosabil .

......

Ce sa mai vorbim de conduita preventiva , de care multi nici nu au auzit .

Daca urmăriți filmările mele si , si mai bine se vede in filmulețul cu TL -ul 1000 pe Lipova , ve-ți observa ca de fiecare data când vin Tiruri din fata si chiar numai autoturisme , merg mult pe dreapta pentru a putea fi văzut si de berbecii din coloana .

Practic nu imi este teama sa iau curbe cu 100-120 Km , cat imi este de teama când din sens opus întâlnesc o coloana de autovehicule . Reduc merg pe dreapta si sunt foarte atent

Pacat mare pentru cei doi tineri .

Sa nu trecem asa usor peste acest eveniment . Sa cautam sa învățam ceva .Pentru mine ca pentru mine , nu ma mai impresionează nimic de când am avut o cumpănă de moarte pe motocicleta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Azi m-am racorit. Ma gandeam aseara pe unde sa dau o fuga si am gasit urmatorul traseu. Bucuresti, Urziceni, Merei (Buzau cu oprire la niste rude )Sarata Monteoru, Prejmer, Brasov si Bucuresti pe DN 1. Am bajbait o gramada pana sa gasesc drumul spre Intorsura Buzaului, dar pana la urma m-am descurcat. Drum bun, fara probleme, benzina Petrom a facut sa mearga perfect motorasul. Am alimentat din trei Petrom. toate cu benzina ok. O sa uit de OMV, este acum sub Petrom. Am luat masa la Complex Turistic Magura, undeva pe dreapta, cam 130 km pana in Brasov. Ciorba de burta ok, fasole cu carnati ok si salata de gogosari cu castraveti acri. Serviciu rapid ospatari curatei si civilizati. Preturi bune, dar fasolea clocotea intr-un vas de lut ( deadevaratelea), m-am cam oparit...Am mancat pe la ora 13, nu mancasem nimic, doar am baut un lapte la pahar la o benzinarie. Doar cu doi indivizi era sa am probleme. Unul la fantana Miorita, vroia cu tot dinadinsul sa intre in mine din dreapta cand m-am intors, cu gand sa vireze stanga peste mine pana in fantana si unul pe undeva.... a intrat din dreapta din lateral viraj dreapta, direct pe banda 2 un pic in fata mea, mascat fiind de unul ce astepta in paralel cu el sa efectueze acelasi viraj dreapta pe drum prioritar.. Pe astia ias- fi lasat definitiv fara permis. In rest pace si voie bune. Am plecat la ora 7 si m-am intors la ora 20 cu zambetul pe buze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti tare Pui de Urs

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Ce poate sa faca un neamt cu un excavator LIEBHERR? Excavatorul are 15 t si se va catara pe un turn improvizat de 15 m inaltime cu greutatea de 20 t, in 8 minute si 30 secunde. Cand va ajunge in varful turnului va executa un "stand in cap". De mentionat ca excavatorul are puterea de a ridica 3 t.

Este un filmulet youtube, pentru a-l putea viziona da click pe poza.

http://www.youtube.c...p?v=RobaJKGMMiE

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...