Mergi la conţinut

Accident "grav"


Speedy.K

Recommended Posts

Asa cum era de asteptat, nu puteam scapa nici eu de sectiunea asta. Am scris "grav" in titlu pentru ca asa l-au categorisit vajnicii oameni ai legii. Eu i-as spune minor. Din fericire pot sa povestesc chiar eu ce si cum.

Aseara pe la 6 jumate veneam pe Ion Nedeleanu, o straduta de prin Rahova. Ies in 13 Septembrie, opresc la cedeaza, nu venea nimic. Virez dreapta pe 13 Septembrie spre Sebastian. Imediat dupa viraj, la 5 m, banda intai ocupata de o masina stationata (dublare, doooh). Dau sa trec pe banda a doua cand... m-am trezit pe burta. Nici n-am inteles ce mi s-a intamplat. Ma ridic, constat daune fizice la ambii genunchi si ambele coate, genunchiul drept mai rau. Ridic mobra, care ramasese in mijlocul drumului, o scot pe margine si constat la ea pedala frana indoita rau, semnal dreapta fata spart.

Ma uit in jur nedumerit si descopar banda a doua complet raschetata (decopertata) cu o adancime de aproximativ 10 cm. Nici urma de semnalizare a lucrarii sau alte asemenea. Vad urma de guma exact pe muchia decopertarii. Ma uit de-a lungul bulevardului si vad ca decoperatrea tine de la Drmu Sarii pana la Sebastian, nefiind semnalizata decat pe o portiune de vreo 10 m., undeva in dreptul stradutei de pe care iesisem, unde era un ditamai gropanu langa bordura scuarului cu sina de tramvai. Atat. Vazusem si eu groapa aia cand iesisem in intersectie, dar in rest nu se vedea nimic care sa indice faptul ca lucrarea era mai ampla. Niciun muncitor, niciun utilaj, niciun semn, nimic.

Genunchiul drept ma durea destul de tare asa ca, suspectand o fractura ma gandesc sa ma duc la spital sau sa chem ambulanta. Ambulanta n-am chemat-o, fiind capabil sa merg pana la un spital si gandindu-ma ca poate altcineva e pe moarte in momentul ala si n-ar fi OK sa ocup eu o ambulanta aiurea.

Despre mersul la spital...m-am gandit de doua ori, stiind ca asta va presupune politie. M-am gandit, m-am razgandit, am fumat o tigara si pana la urma am zis "WTF?!, n-o sa raman cu picioru' aiurea din cauza procedurilor idioate ale Polutiei Romane. Fie ce-o fi, execut lucrurile ca la carte".

Ma sui pe mobra si o tai spre Municipal, ca era cel mai aproape. Pe drum am constatat si o descentrare a furcii fata, probabil din prinderi, ca nu se vedeau urme.

La Municipal sunt luat rapid in primire de un medic, despre care nu stiu decat ca se numeste Cristi, dar pentru care am numai multumiri si cuvinte de lauda. Cu toate ca eu tot ziceam ca singurul lucru care ma doare e genunchiul drept, nu m-a lasat pana nu mi-a facut toate testele din lume privitor la eventuale probleme la cap si coloana, radioscopie toracica, ecografie abdominala, si, evident, radiografie la genunchiul drept. Nu au fost evidentiate niciun fel de fracturi sau alte leziuni serioase, asa ca m-au trimis acasa. Multumesc inca o data lui Cristi, medicul care mi-a dat impresia a fi mobrist sau cel putin simpatizant. Respectele mele, man!

Intre timp au aparut si oamenii legii. Etilotest, acte, etc, etc. Si, dupa terminarea investigatiilor medicale a urmat deplasarea la locul "groaznicului" accident pentru masuratori, sedinta foto & stuff. Acolo am ajuns la doua ore de la accident. Si, cum ma si asteptam, locul era acum impanzit de utilaje si muncitori, de semne si alte d-astea. Ba chiar si topografia raschetarii se schimbase, ea fiind extinsa intre timp. Noroc ca apucasem sa fac cateva poze in momentul acccidentului in care se vede clar ca la vremea aia nu lucra nimeni si nu exista niciun fel de semnalizare pe portiunea unde am venit in nas. Politistii mi-au explicat ca ei scriu in hartiile lor ce au gasit cand au ajuns ei, ca declaratia mea in care voi sustine ca nu erau semnalizari o voi da la politie si va fi parte din dosar. Whatever!

Am executat poze si masuratori si am fost convocat la Udriste, la accidente grave. M-a bufnit rasu'.

La Udriste am ajuns pe la 9 jumate. Moment in care atitudinea politistilor, care pana atunci avusesera un aer neutru si absolut normal, s-a schimbat brusc. Se vedea clar ca, gata, acolo sunt pe terenul lor si ei sunt stapani. De la faze gen "Noi nu suntem librarie sa va dam pixuri ca sa scrieti declaratia", trecand prin "Va rog sa iesiti afara si sa asteptati sa va chem eu!" spusa pe un ton ridicat si de mahala si ajungand pana la "E dosaru' dumneavoastra, e interesu' dumneavoastra si mai sunteti si autor al accidentului!" am fost trecut prin toata gama de reactii politienesco-mosieresti cu care eram obisnui din ultimii 30 de ani de viata din orice contact cu Pulitia Romana. Am reusit sa-mi pastrez calmul, cu toate ca ma si mir cum, sa le servesc cate un "Daca nu-mi dati pix eu ma duc acasa sa imi iau unu'", cate un "Dosarul e al dumneavoastra, eu n-am nevoie de nicio cercetare", "Va rog sa-mi vorbiti pe un ton mai scazut ca nu sunt inca cu catuse la maini", "Ori exeutam ce e de executat, ori eu ma duc acasa, ca nu m-ati anuntat cum ca as fi retinut" si alte asemenea, care le mai taiau din elanul tupeistic caracteristic.

Una peste alta am dat declaratie despre ce si cum, despre accident si cele de dupa, despre starea carosabilului, lucrare, lipsa semnalizarii, etc, etc. Toata paranghelia a durat pana pe la ora 1 noaptea. La un moment dat m-au trimis sa fac copii dupa actele mele. Le-am zis ca n-am niciun ban. Au zis ca, bine, o lasam pe maine dimineata, ca oricum tre' sa ma duc iar ca sa iau actele pe care trebuie sa le semneze comandantul. Le-am replicat ca de azi pana maine n-am sa fac rost de bani de copii. Au ramas tablou. Pana la urma m-am carat acasa cu convocare pentru azi dimineata la 7.

Acasa pana m-am igienizat si tratat pe la julituri s-a facut de 3. Asa ca azi dimineata nu m-a putut destepta decat telefonul de la politistul care se ocupa de dosar si care ma astepta ca sa poata pleca acasa. Am profitat si eu de ocazie ca sa il tin pe la munca inca vreo ora peste program, sa imi iau revansa pentru seara precedenta. Cand in sfarsit a fost disponibil si "Sefu'" si mi-au scos toate hartoagele, mi-a fost adus la cunostinta ceea ce stiam deja din experientele oamenilor de pe forumul asta si a altora: se retine permisu' la dosar pentru cercetari, sunt cercetat pentru autovatamare, fiind si victima si autor in acelasi timp, voi circula cu dovada, dreptul de a conduce nefiindu-mi suspendat pe durata cercetarilor, dar va trebui sa fac niste drumuri pe la Parchet, Udriste, etc. ca sa-mi rezolv hartiile. Le-am spus "Multumesc" pe gura si "Baga-mi-as...#@&%%$#@!" in gand si m-am carat la munca.

Acum tre' sa vad ce si cum cu firma care executa lucrarea, cu Primaria, etc, etc. Pentru ca, desi sunt constient ca n-am fata de proces dus pana la capat si de obtinere de daune & stuff, nu vreau sa-i las fara macar ceva reclamatii pe peste tot pe unde se poate. Dar asta va fi alta discutie.

A, amuzant a fost cand gaborul mi-a dat sa citesc dosarul si am vazut bifat la starea cauciucurilor "medie" (sau asa ceva) in loc de "uzura scazuta", care era cea mai buna varianta. Am sarit ca ars, gumele mele neavand decat vreo luna si vreo 1000 km. I-am spus, "Bre, cauciucurile mele sunt NOI, nici nu li s-au dus moatele alea de pe ele!" Nu m-a crezut si a iesit cu mine la mobra sa verifice. Sunt curios ce facea daca mobra era lovita mai rau si ramanea la locul accidenrtului... Cand a vazut gumele a zis ca am dreptate si s-a scuzat ca era noapte si n-a vazut bine. Noapte my ass, era plina zi cand au facut ei poze la mobra si au constatat avariile. Bineinteles ca bifase uzura medie fara ca macar sa se uite la gume.

Cam asta a fost activitatea mea de aseara. Pentru cine va spune ca mi-am batut singur cuie in talpa declarand accidentul: am facut-o din doua motive: unu - suspectam fractura la piciorul accidentat si doi - vreau sa-i foot macar un pic pe aia cu lucrearea lor nesemnalizata. Daca KLE-ul a cazut in secunda zero cand a dat in gropile alea la 20 la ora, o vitezana venind cu 60 avea mari sanse de a se face bucati, nemaivorbind de cat de grav se putea accidenta mobristul cazand in fata vreunei masini sau venind cu capu' in bordura de vreo 25 cm care limiteaza scuarul. Mi-am asumat, deci, tot tambalaul cu dosarul de cercetare, statul pe la politie & stuff gandindu-ma si la alti mobristi si avand speranta ca daca fac un pic de tambalau, daca aia de la firma care lucreaza acolo o sa fie macar un picut luati la intrebari (voi face tot ce pot in sensul asta) alta data vor semnaliza draqului orice sant pe care-l vor sapa si alti mobristi vor fi astfel scutiti de surprize.

Bafta va doresc pe strazile Romaniei. Avem cu totii nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-i in judecata!

MACAR ATAT!

Pai asta ar fi maxim ce as putea sa fac. Din pacate n-am nici bani, nici relatii in avocatura, nici timp, nici nervi. O sa-i tarnui cum pot eu mai rau, dar la proces nu cred ca o sa ajung.

e o situatie naspa cred ca te vei lupta cu morile de vant daca vei face alte demersuri. Nu uita ca esti in Romania si tre sa ne mandrim cu tara noastra doar ne face reclama Elena Udrea

:thumbdown::kewlpics:

Stiu, de-aia nici n-o sa insist mai mult decat pot fara sa ma deranjez prea tare.

Apropos, firma e Strabag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice ai face sa nu semnezi ca renunti la plangere

da l in judecata pe conservaru vinovat

nu lasa autoru sa scape

ei au facut dosar de urmarire penala, este ok , nu au decat sa te trimita sa te judeci cu tine; vezi sa iti iei avocati diferiti, unu pentru aparare unu pentru acuzare;

vezi daca nu ai spus ca ai cazut cu bicicleta? eu stiu deja, orice se intampla in genul asta: am cazut pe scari/am calcat stramb cand mergeam de la munca spre casa. in drumul spre si de la birou (cel putin eu) intru in acoperirea asigurarii platite din taxe. Deci la orice accident, de orice fel, s a intamplat cand veneam de la birou spre casa

asta e, sanatate si mobra ok sa fie

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti doresc succes si NU cumva sa renunti la plangeri.

Din pacate organele desi le vedem noi ciudat sa stii ca si ei sunt de acord DAR la munca nu au ce face si se supun umil unui sistem care nu e pus la punct deloc.

PS: mai auzisem asta cu autovatamare dar nu o credeam si nici nu credeam sa mai citesc despre ea dar vad ca m-ai convins si imi pare rau ca o asemenea idiotenie poate fi adevarata exceptand cazurile cand o faci voit - intentionat.

Hai ca mai am de adaugat ceva: probabil nu au pus marcaje de drum in lucru deoarece carosabilul permitea circulatia ( cel putin asa vad din poze ) iar lucrarea din ce vad tot in poze se putea desfasura noaptea tocmai pentru a nu strangula traficul.

In fine motive sa te faca sa te razgandesti sunt destule insa fii calm si vorbeste-le un pic mai delicat fara sa ii agresezi din tonalitate si nu renunta la a acuza pe drumari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Man, eu n-am depus inca nicio plangere. Pulitia s-a prezentat la chemarea spitalului si a facut dosarul de capul ei. Eu am dat o declaratie despre ce si cum s-a intamplat. Atat.

Oricum, abia astept sa ma vad cu procuroru'. Muahahaha, abiaaa asteeept... Ala nu mai e un politist amarat la cheremu' sistemului, cu ala discutam aaaltfel...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca te ajuta cu ceva, eu am dat peste o treaba asemanatoare noaptea, pe autostrada. nesemnalizata, nimic. nu am cazut, ca veneam drept dar tocmai schimbam banda. mi a facut spatele ca dracu si asta a fost (in afara de sperietura nu am cazut , nu am patit nimic). se practica si la case mai mari din cand in cand

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am picat si eu cu mobra acum 2 ani si mi-am julit genunchiul destul de rau. Chiar daca nu ma intorceam de la munca, am facut un document cu seful meu in care totusi sa scrie ca m-am lovit in timp ce ma intorceam de la munca, si asa am beneficiat de aproximativ 8 zile de concediu medical platit.

In alta ordine de idei, urmatoarea investitie ar trebui sa fie niste genunchiere sau eventual niste pantaloni cu protectii la genunchi + eventual, daca nu ai deja, incaltaminte specifica moto. Te scapa din multe belele ... Multa sanatate iti urez si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

banda a doua complet raschetata (decopertata) cu o adancime de aproximativ 10 cm. Nici urma de semnalizare a lucrarii sau alte asemenea. Vad urma de guma exact pe muchia decopertarii. Ma uit de-a lungul bulevardului si vad ca decoperatrea tine de la Drmu Sarii pana la Sebastian, nefiind semnalizata decat pe o portiune de vreo 10 m.

Despre mersul la spital...m-am gandit de doua ori, stiind ca asta va presupune politie. pana la urma am zis "WTF?!

Acum tre' sa vad ce si cum cu firma care executa lucrarea, cu Primaria, etc, etc. Pentru ca, desi sunt constient ca n-am fata de proces dus pana la capat si de obtinere de daune & stuff, nu vreau sa-i las fara macar ceva reclamatii pe peste tot pe unde se poate.

Inainte de orice, e bine ca esti teafar. genunchiul se va vindeca rapid, slava domnului ca nu s-a intamplat o nenorocire. Esti bine si accidentul e minor. Ai scapat si ma bucura asta!

Cu drumul, ai dreptate. Am trecut si eu pe-acolo, mai alaltaieri, tocmai cand raschetau. cam jumate din banda a doua (de langa linia de tramvai). Sa stii, chiar si cand raschetau nu erau corect semnalizati (dar sa stii ca si in RO normele tehnice sunt aspre, normativele prevad sa semnalizezi ca pomu` de craciun o astfel de lucrare atat pe timpul lucrarilor cat si pana se readuce drumul la stadiul normal). Tocmai de aceea obisnuiesc sa merg foarte prudent...

Ai facut f bine ca ai urmat totusi procedurile, cu amendamentul ca trebuia sa chemi politia acolo, atunci, pe loc. Pozele politiei ar fi aratat lucrarea nesemnalizata si erau o proba. Pozele tale cu telefonul nu sunt o proba. Nu inteleg nici de ce te-ai certat pe la politie, in fine, era super - daca ti-e greu cu autoritatile - sa mergi cu un prieten avocat. Si daca tot te-ai inhamat la a proceda aproape ca la carte cu acest mic accident, nu inteleg de ce nu mergi pana la capat, anume sa ceri daune, etc. Fa asta, daca te tin curelele. Altfel sunt vorbe-n vant doar. Tambalaul pe care-l anunti: cu reclamatii, etc (tot cam asa ar proceda un presedinte de asociatie de locatari) nu inseamna nimic, nici pt tine nici pentru noi, ceilalti motoristi. Nu ajuta cu nimic. Deci fa proces si cere daune sau vezi de drumul tau.... eu asa te sfatuiesc, sper sa nu te supere opinia mea exprimata transant.

Cum adica nu ai fatza de proces dus pana la capat? Cauta un avocat bun si fa treaba buna, ia-le banii si mergi cu fruntea sus pe strada si buzunarele pline! Spre binele tau in special, iar in subsidiar si al nostru.

Si bine ca esti teafar!

echipamentul. Din pacate lipsa de bani ma impiedica sa rezolv problema.

si astfel rezolvi si problema financiara cu echipamentul... :thumbsup: si nu numai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cei de la firma STRABAG probabil erau in pauza de masa si au luat cu ei indicatoarele de semnalizare ca altfel le furau tiganii pt fier vecki si te_ai gasit sa treci tu tocmai atunci pe acolo. OK fara gluma i-ti urez sanatate ca vad ca ai nevoie esti destul de defect. Sper ca mobra e in stare mai buna decat tine. Sa revii cat mai repede pe 2 rotii :scooter: sanatate

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de orice, e bine ca esti teafar. genunchiul se va vindeca rapid, slava domnului ca nu s-a intamplat o nenorocire. Esti bine si accidentul e minor. Ai scapat si ma bucura asta!

Cu drumul, ai dreptate. Am trecut si eu pe-acolo, mai alaltaieri, tocmai cand raschetau. cam jumate din banda a doua (de langa linia de tramvai). Sa stii, chiar si cand raschetau nu erau corect semnalizati (dar sa stii ca si in RO normele tehnice sunt aspre, normativele prevad sa semnalizezi ca pomu` de craciun o astfel de lucrare atat pe timpul lucrarilor cat si pana se readuce drumul la stadiul normal). Tocmai de aceea obisnuiesc sa merg foarte prudent...

Ai facut f bine ca ai urmat totusi procedurile, cu amendamentul ca trebuia sa chemi politia acolo, atunci, pe loc. Pozele politiei ar fi aratat lucrarea nesemnalizata si erau o proba. Pozele tale cu telefonul nu sunt o proba. Nu inteleg nici de ce te-ai certat pe la politie, in fine, era super - daca ti-e greu cu autoritatile - sa mergi cu un prieten avocat. Si daca tot te-ai inhamat la a proceda aproape ca la carte cu acest mic accident, nu inteleg de ce nu mergi pana la capat, anume sa ceri daune, etc. Fa asta, daca te tin curelele. Altfel sunt vorbe-n vant doar. Tambalaul pe care-l anunti: cu reclamatii, etc (tot cam asa ar proceda un presedinte de asociatie de locatari) nu inseamna nimic, nici pt tine nici pentru noi, ceilalti motoristi. Nu ajuta cu nimic. Deci fa proces si cere daune sau vezi de drumul tau.... eu asa te sfatuiesc, sper sa nu te supere opinia mea exprimata transant.

Cum adica nu ai fatza de proces dus pana la capat? Cauta un avocat bun si fa treaba buna, ia-le banii si mergi cu fruntea sus pe strada si buzunarele pline! Spre binele tau in special, iar in subsidiar si al nostru.

Si bine ca esti teafar!

si astfel rezolvi si problema financiara cu echipamentul... :thumbsup: si nu numai...

Absolut corect ce spui. Numai ca, cum un necaz nu vine niciodata singur, se pare ca de pe 1 Septembrie o sa raman fara servici. Asa ca prioritatile e posibil sa se schimbe si mai mult. Voi vedea eu ce si cum si ma voi decide.

Multumesc pentru sfaturi.

cei de la firma STRABAG probabil erau in pauza de masa si au luat cu ei indicatoarele de semnalizare ca altfel le furau tiganii pt fier vecki si te_ai gasit sa treci tu tocmai atunci pe acolo. OK fara gluma i-ti urez sanatate ca vad ca ai nevoie esti destul de defect. Sper ca mobra e in stare mai buna decat tine. Sa revii cat mai repede pe 2 rotii :scooter: sanatate

Mobra e OK, ca e a dreaqu pielea pe KLE-urile astea...

Merci mult pentru gandurile bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pffffff ce situatie de C*C*T!

imi pare rau speedy, insanatosire grabnica, bine ca si scapat cu julituri si atat

cu militia slabe sanse sa rezolvi ceva... da, se va lasa cu NUP, dar alergatura pentru luat dovada pana atunci este "a bitch".

iar faza cu autovatamarea mi s-a parut dintotdeauna de o imbecilitate dusa la extrem...

asta-i tara... cica suntem in capitala unui stat membru al uniunii europene.... bull shit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faza cu autovatamarea este foarte corecta

la fel ca cea cu purtarea centurii de siguranta

nu ai dreptul sa te incapacitezi. pentru ca atunci cand esti ranit, sau mort, nu platesti taxe.

statul nu are grija de tine ca sa fii sanatos sau sa nu mori in accidente rutiere.

un om care moare intr un accident rutier are masina (sau intr o forma sau alta isi permite sa clatoreasca in masina). asta inseamna ca el are bani. daca are bani inseamna ca potential poate fi muls prin taxe si impozite; un om mort nu plateste taxe.

radem glumim dar asta e situatia. daca bei pana mori sau fumezi, statul nu te opreste. pentru ca platesti taxe. daca vrei sa te omori intr un mod eco si sa scapi de taxe si impozite deja creezi o problema.

cel putin asta e parerea mea. atunci cand nu platesti taxe, nu ai venituri si esti un parazit social, nu e nici o problema daca mori de frig pe strada. daca esti batran si nu ai bani de medicamente si mori incet, nu e nici o problema.

daca esti tanar, ai capacitatea sa muncesti, sa cheltui bani, pai sa nu te puna dracu sa ai curaju sa nu muncesti.

naspa treaba cu serviciul, dar se mai intampla. si mie mi se va intampla dar la sfarsit de septembrie. avantajul meu e ca nu am copii acasa, nu am rate la banca si abia astept sa fiu si eu liber cateva luni, dar un stres ca nu stiu cand voi gasi ceva ce imi place totusi exista

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spidi tata, nasol moment. Genuncherele fie ele si cele mai ieftine isi faceau treaba si nu ajungeai in situatia asta. Acum daca tot s-a intamplat iti urez bafta la parchet, la Udriste si mai ales nu-i lasa sa te trateze ca un infractor. Am fost acolo si stiu cat de umilitor poate fi. Cel mai de cacat lucru este ca nici automuia nu este gratuita :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nasol moment , peste care , iti urez sa treci cu cat mai multa usurinta posibil . S-a intamplat , bine ca n-a fost mai rau , acu' ramane sa-l convingi pe procuror ca ai fi ales oricare alta metota de sinucidere , automutilare , autovatamare decat asta...

Recuperare rapida omule si chiar daca un KLE trece si cea mai a dreaq bordura , fii si tu mai atent pe strada ; faza cu protectiile , stim cu totii ca nu e valabila intotdeauna .

Cat despre scarbici ... multa bafta sau sterge-o d'acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pffffff ce situatie de C*C*T!

imi pare rau speedy, insanatosire grabnica, bine ca si scapat cu julituri si atat

cu militia slabe sanse sa rezolvi ceva... da, se va lasa cu NUP, dar alergatura pentru luat dovada pana atunci este "a bitch".

iar faza cu autovatamarea mi s-a parut dintotdeauna de o imbecilitate dusa la extrem...

asta-i tara... cica suntem in capitala unui stat membru al uniunii europene.... bull shit!

Chiar , m-am gandit si eu la asta, parca trebuia sa ne aliniem la legislatia UE, asa o fi si prin Franta, Italia, Germania? Te cerceteaza penal si-ti iau permisu daca ai cazut pe strada?

Spidi tata, nasol moment. Genuncherele fie ele si cele mai ieftine isi faceau treaba si nu ajungeai in situatia asta. Acum daca tot s-a intamplat iti urez bafta la parchet, la Udriste si mai ales nu-i lasa sa te trateze ca un infractor. Am fost acolo si stiu cat de umilitor poate fi. Cel mai de cacat lucru este ca nici automuia nu este gratuita :D

Crede-ma ca daca pe forum nu las pe nimeni sa-mi puna pumnul in gura, nici cu autoritatile nu sunt mai moale. Pe politisti i-am mai lasat cum i-am mai lasat, dar cand ma gandesc la procuror se scoala...parul pe mine. (pilozitatea, adica, a nu se intelege altceva...)

Chiar, ar fi o chestie misto sa te surprinda pulitia in timpul unei masturbari si sa te cerceteze pentru viol... Sau auto-viol, ma rog...

Nasol moment , peste care , iti urez sa treci cu cat mai multa usurinta posibil . S-a intamplat , bine ca n-a fost mai rau , acu' ramane sa-l convingi pe procuror ca ai fi ales oricare alta metota de sinucidere , automutilare , autovatamare decat asta...

Recuperare rapida omule si chiar daca un KLE trece si cea mai a dreaq bordura , fii si tu mai atent pe strada ; faza cu protectiile , stim cu totii ca nu e valabila intotdeauna .

Cat despre scarbici ... multa bafta sau sterge-o d'acolo!

Merci pentru urari.

Cat despre scarbici... azi am stat acasa, dar maine ma duc... ca sa plec. Apoi o sa incep cautarile. N-oi muri io flamand pe bordura...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar , m-am gandit si eu la asta, parca trebuia sa ne aliniem la legislatia UE, asa o fi si prin Franta, Italia, Germania? Te cerceteaza penal si-ti iau permisu daca ai cazut pe strada?

...

Acum cativa ani am asistat la un accident asemanator (ca tot ai adus vorba) in Italia. Eram cu masina si in fata mea un motociclist a alunecat pe o pata de ulei cu vreo 5-6 metrii inainte de o intersectie semaforizata, dirijata de un politist. S-a ridicat imediat (nu avea viteza mare) si a tras motocicleta pe dreapta. Fiind rosu la semafor am apucat sa ascult pret de 30-40 de secunde convorbirea lor. Politistul l-a intrebat daca e bine, daca are daune la motor si daca vrea sa dea o declaratie si sa ceara despagubiri primariei pentru calitatea necorespunzatoare a drumurilor. Motociclistul a raspuns ca nu are nimic, numai blugii rupti in genunchi si 2 3 zgarieturi pe motor. Mai departe nu stiu ce a facut, dar avea si martori si cu fotografii putea sa ceara despagubiri de la primarie.

La fel s-a intamplat si cu masina unei femei pe care o cunosc, a dat intr-o groapa nesemnalizata si si-a rupt ceva la roata. A cerut si a primit de la primaria pe teritoriul careia se afla strada aproximativ 250 de E ca sa isi repare masina + scuzele de rigoare. Inutil sa mai zic ca au semnalizat groapa la nici 2 ore dupa incident, si in 2 zile strada era asfaltata si reparata.

Ce-ti doresc eu tie dulce Romanie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la topic...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...