Sari la continut

Sugestii:
Daca esti in cautare de sugestii pentru a-ti alege motocicleta poti rasfoi forumul de discutii pe Marci sau Categorii de motociclete
Pentru sfaturi de service, acceseaza forumul dedicat sau forumul de discutii pe marci.
Black Friday devine Blue Friday la Dementor Husqvarna şi Orange Friday la Dementor KTM. Între 21 şi 28 Noiembrie beneficiezi de discount-uri de până la 50% la motociclete, produse Husky Style, Husky Power, Power Wear şi Power Parts!
La United Motors găseşti începând cu 20 Noiembrie cele mai tentante reduceri ale iernii la motocicletele Kawasaki!

Foto
- - - - -

Poligon Moto -Respins

• Te rugam sa te autentifici pentru a putea raspunde
21 raspunsuri in acest topic

#1 motorad

motorad
  • Membri
  • 55 postari
    • Time Online: 2z 5o 46m 39s
  • Gen:Masculin
  • Oras:vaslui
  • Motocicleta:Suzuki
  • Modelul:GSXR 600 K4
  • Numar moto:VS
Inregistrat: 16 Feb 2012

Adaugat 27 June 2012 - 10:00 AM

Salut !
Dupa cateva saptamani de asteptat am ajuns si la proba practica a examenului pentru categoria A..Toate bune si frumoase m-am trezit de dimineata,mi-am pus ghetele in ghiozdan si m-am dus sa aflu cu cine voi da examenul.In cele din urma pe la ora 11-12 soseste si domnul politist :giljotiini: ...Ma legitimez iar dupa care politistul spune ca nu sunt eu cel din poze :ninja:(cele facute la proba teoretica pe pc ) .In fine dupa vreo 5 minute in care ma priveste din cap pana in picioare, ma pune sa incep proba.
Fac jaloanele perfect,opturile,merg cu mana intinsa iar dupa ating din greseala cu gheata un jalon(la proba evitarea jalonului)..sa nu se inteleaga gresit am ocolit jalonul dar l-am atins si a cazut jos(asa cum putea fi dat jos si de vant )..continui si evit si celalalt jalon dupa care opresc motocicleta,o pun pe cric si ma duc la politist.Urmatoarele lui cuvinte au fost :RESPINS ..Culmea e ca pe perioada scolii nu am dat nici macar o data jalonul jos ..
Acum am cautat in barem si pentru jalonul respectiv ar fi trebuit sa imi scada 5 pct .Ma gandeam sa fac contestatie dar sigur se vor pune dupa in cap si ma vor pica pana o sa ma satur..In ce consta contestatia ?Vine alt politist sau acelasi ?
Va multumesc..inca 16 zile de asteptat :bash:

#2 Cesar

Cesar

throttle-by-life

• Consigliere
  • 5,658 postari
    • Time Online: 76z 16o 29m 58s
  • Oras:Bucuresti
  • Modelul:Fireblade 954RR
Inregistrat: 19 Apr 2005

Adaugat 27 June 2012 - 10:13 AM

Mai dai o data.
Mersul pe motocicleta nu este obligatoriu. Necesita un minim de aptitudini si tehnica.

#3 motorad

motorad
  • Membri
  • 55 postari

Adaugat 27 June 2012 - 10:22 AM

De mers,merg bine nu e o problema doar ca nu stiu cum de am atins jalonul respectiv...O sa mai dau o data ca sa nu ma pun rau cu organul...Ma deranjeaza faptul ca pentru un jalon a trebuit sa ma pice ... Culmea e ca un prieten a dat saptamana trecuta,a dat doua jaloane jos si a fost admis ..Romania ...

#4 estroe

estroe
  • Membri
  • 6 postari
    • Time Online: 2z 23o 33m 37s
  • Motocicleta:Kawasaki
  • Modelul:Er-6f
Inregistrat: 26 Apr 2012

Adaugat 27 June 2012 - 10:29 AM

Cand am dat eu examenul (acum o saptamana) un coleg a "sarit" ultimul jalon - s-a incurcat si nu l-a ocolit pe partea pe care trebuia. Politistul l-a oprit imediat si l-a declarat respins. Chiar inainte de inceperea examenului instructorul ne-a strans pe toti si ne-a spus ca s-au schimbat regulile si cam pentru orice greseala te pica pentru nerespectarea traseului (ex: sari un jalon la proba de inceput, faci mai multe sau mai putine opturi, etc). In aceste conditii nu cred ca o eventuala contestatie te-ar putea ajuta.

#5 cazi

cazi
  • Membri
  • 11 postari
    • Time Online: 9o 17m 19s
  • Oras:Bals, Olt
  • Modelul:V-strom DL1000
Inregistrat: 23 Nov 2010

Adaugat 27 June 2012 - 10:34 AM

Examenul practic in poligon are mai multe probe, printre care si evitarea obstacolului. Tu nu ai reusit sa eviti obstacolul.
O alta proba e franarea de urgenta. Ce s-ar fi intamplat daca nu doborai jalonul, dar nu reuseai sa franezi?
Jalonul care trebuia evitat nu trebuie confundat cu jaloanele de pe marginea poligonului sau de la opturi.

#6 liviu_jester

liviu_jester
  • Membri
  • 17 postari
    • Time Online: 6o 39m 9s
  • Modelul:Lifan 125cc
  • Numar moto:B 135 TER
Inregistrat: 13 Apr 2011

Adaugat 27 June 2012 - 10:52 AM

Sper ca stii ca atingerea sau daramarea unui jalon poate insemna o cazatura serioasa pentru tine, un viitor accident si multe alte belele care pot pica pe capul tau sau al altora... Asa ca e mai bine sa te pice si sa inveti tu sa mergi foarte bine ca sa nu ai probleme pe strada. Naspa ca mai trebuie sa dai examenul teoretic inca o data si banii pentru motocicleta.

#7 motorad

motorad
  • Membri
  • 55 postari

Adaugat 27 June 2012 - 02:27 PM

Eh ,asta e am avut eu ghinion in ziua respectiva ..naspa e ca trebuie sa astept inca 16 zile pana cand pot da teoreticul ca dupa poligonul e in cateva zile..Tura viitoare va fi mai bine,presimt ! :good: Ma deranjeaza faptul ca in urma cu o saptamana la acelasi politist a dat un prieten care a dat doua jaloane jos si a fost pus sa le repete..dupa care a fost declarat admis(am povestit mai sus )

#8 R1der

R1der
  • Consigliere
  • 4,255 postari
    • Time Online: 19z 20o 53m 2s
  • Modelul:Suzuki GSX
  • Numar moto:B xxx MOE
Inregistrat: 26 Feb 2006

Adaugat 27 June 2012 - 02:41 PM

Nu e un capat de tara ca ai picat. Jalonul ala putea fi o bara de masina care te darama de pe motoreta asa ca o poti lua ca invatatura de minte.

Execut proiecte in Autocad 2D,ridicari topografice, cadastru, trasari pt constructii

#9 frigider

frigider

pseudo-motociclist

• Membri
  • 205 postari
    • Time Online: 5z 15o 35m 39s
  • Oras:Bucuresti + Braila Sat
  • Motocicleta:Kawasaki
  • Modelul:zx6r
Inregistrat: 26 May 2009

Adaugat 27 June 2012 - 05:58 PM

da, putea fi si un avion acel jalon, chestia e ca mintea lui il vede ca pe ce e: un jalon. in consecinta nu a dat "atentie" prea mare.

succes data viitoare, eu cand am dat nu era cu evitare..chiar nu stiu ce implica (o evitare, bineinteles, dar restul "restrictiilor" nu le stiu)

castile e pentru oameni urati.

#10 supapa_jr

supapa_jr

Membru Superior Tie

• --Membri
  • 732 postari
    • Time Online: 10z 16o 39m 2s
  • Interese:sex drugs and RR'
  • Oras:Bucuresti [Berceni]
  • Modelul:de premianti !
  • Numar moto:929 CBR
Inregistrat: 09 Jul 2005

Adaugat 27 June 2012 - 06:26 PM

Asa...dati-le nas incepatorilor care nu reusesc sa ia un rahat de examen...si dupa aia ziceti ''Uite saracul...l-a daramat o proasta, ciudat e ca ea nu a vazut un jalon...nu l-a vazut deloc :))''

Prietene...invata sa mergi fara sa darami jaloanele pt ca oricum nu invatati nimic in scolile de rahat din Romania..si pe strada e jungla nu e chiar cum crezi tu.

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 oaspeti, 0 utilizatori anonimi