Sari la continut

Sugestii:
Daca esti in cautare de sugestii pentru a-ti alege motocicleta poti rasfoi forumul de discutii pe Marci sau Categorii de motociclete
Pentru sfaturi de service, acceseaza forumul dedicat sau forumul de discutii pe marci.
Pentru orice echipament vechi primeşti discount suplimentar la achiziţia unui echipament nou la United Motors!
Triumph Tiger Sport "SPORT" KIT, accesorii incluse: manete foldabile, stop cu LED, eşapament Arrow. Avantaj client 1.000 Euro!

Foto
* * * * * 1 voturi

De La A La Z Despre Examenul Moto

• Te rugam sa te autentifici pentru a putea raspunde
111 raspunsuri in acest topic

#71 radufaramoto

radufaramoto
  • Membri
  • 91 postari
    • Time Online: 6z 21o 9m 5s
  • Oras:Bucuresti
Inregistrat: 02 Jan 2011

Adaugat 19 February 2013 - 11:03 PM

Daca ai terminat scoala fara sa dau examen, vei da examen dupa noua legislatie, adica poligon si trafic. Singura chestie de care nu sunt sigur este daca examenul (poligonul si traficul) se va da pe o motocicleta cu o capacitate cilindrica de peste 600cc cu dubla comanda sau se va da pe o motocicleta ce se incadreaza in categoria A.

#72 apollo13

apollo13
  • Membri
  • 34 postari
    • Time Online: 1z 11o 59m 39s
  • Gen:Masculin
Inregistrat: 04 Jun 2012

Adaugat 19 February 2013 - 11:17 PM

Salut radu,

Asta mi e clar acum. Ceea ce vroiam sa stiu este daca dupa ce iau sala, pot sa imi aleg eu saptamana in care dau proba practica sau ma programeaza ei automat si daca nu pot ajunge...adios muchacho.

Mersi pentru raspunsuri.

#73 radufaramoto

radufaramoto
  • Membri
  • 91 postari
    • Time Online: 6z 21o 9m 5s
Inregistrat: 02 Jan 2011

Adaugat 19 February 2013 - 11:23 PM

Ar trebui sa te poti programa singur intr-o data in care se da examenul, insa avand in vedere ca acum examenul in sine va dura cel putin dublu sunt sanse mari sa fie "coada"

#74 apollo13

apollo13
  • Membri
  • 34 postari

Adaugat 19 February 2013 - 11:41 PM

Aha mersi daca se poate e perfect ca si asa a durat prea mult. Intre perioada in care pot da sala si cand ma pot intoarce iar la Bucuresti sunt 3 saptamani asa ca daca iau sala ii rog sa ma programeze la practic peste 3 4 saptamani. Sper sa mearga, chiar daca tre sa vin acasa de 2 ori tot e mai ieftin cu mult decat daca as face scoala aici.

#75 woodpecker

woodpecker
  • Membri
  • 12 postari
    • Time Online: 8o 45m 27s
  • Oras:Baia Mare
Inregistrat: 02 Apr 2013

Adaugat 02 April 2013 - 11:21 AM

a dat cineva pentru A ? cum se da pana la urma? pe ce sa da? cu cine? singur pe motor? cu instructorul ? cu politistul? cu basescu ? .... Am inceput scoala anu trecut pentru A si B, si am facut greseala de a incepe cu B-ul .. apoi a venit frigul si iarna... si acuma de la scoala mi-au zis ca inca nu se stie ce si cum... si sa astept vreme mai buna sa incep orele si la examen vom vedea ce va fi. A dat cineva anu asta examen pentru A sau pierdem vara asta asteptand si uitandu-ne la altii cum se dau cu motoarele? :(

#76 apollo13

apollo13
  • Membri
  • 34 postari

Adaugat 05 April 2013 - 01:10 PM

Salut,

Eu am dat pe 27 martie doar poligonul. Din cate am inteles de la instructori momentan inscrierile la scoli pentru categoria A sunt blocate pana se decide felul in care se va desfasura examenul in trafic.

Daca esti deja inscris la scoala dinainte de 19 ianuarie eu zic sa faci o saptamana de poligon apoi sa te inscrii la examen poate mai prinzi doar sala si poligonul.

Daca nu te-ai inscris la scoala nu ai ce face trebuie sa astepti pana se decid cu examenul ca sa stie instructorul cum sa te "scolarizeze". Scolile vor trebui sa ia motoare pentru fiecare categorie in parte.... o sa fie mai complicat...probabil la fel ca si atunci cand s-au hotarat sa dea BAC ul pe bune si au cazut 90% din elevi...

Oricum iti doresc succes.

• woodpecker apreciaza asta

#77 woodpecker

woodpecker
  • Membri
  • 12 postari
    • Time Online: 8o 45m 27s
  • Oras:Baia Mare
Inregistrat: 02 Apr 2013

Adaugat 07 April 2013 - 05:57 PM

sunt inscris deja... deci tu ai dat pe 27 martie si ai obtinut permis doar cu poligon ?

#78 apollo13

apollo13
  • Membri
  • 34 postari

Adaugat 23 April 2013 - 09:31 PM

Scuze ca raspund asa tarziu, probabil ai luat carnetul deja.

Am dat sala pe data de 5 martie, poligonul pe 27 martie si pe 29 mi-am ridicat permisul.

#79 crazymih

crazymih
  • Membri
  • 8 postari
    • Time Online: 11o 22m 31s
Inregistrat: 05 Aug 2013

Adaugat 14 September 2013 - 06:26 PM

Salut. A dar cineva examenu acum recent in Bucuresti? Sunt curios la cat timp a fost programat la poligon dupa sala.

#80 bonygy

bonygy
  • Membri
  • 23 postari
    • Time Online: 1z 22o 14m 33s
Inregistrat: 16 Apr 2013

Adaugat 17 September 2013 - 11:32 AM

Programarea la proba practica nu tine de data cand ai dat sala. Politia are niste date prestabilite la care se dau probele practice, cu posibilitatea modificarii in functie de conditiile meteo. Chiar daca dai astazi sala, este posibil ca prima zi in care se da poligonul sa fie peste o luna.

Spre exemplu, in noiembrie anul trecut, cand am dat eu de A, am dat sala intr-o joi sau vineri parca, iar miercurea urmatoare, m-am prezentat la poligon. Urmatoarea zi cand putem da, daca nu ajungeam miercurea respectiva, era peste vreo 40 de zile.
Din ce am inteles, ei timp de o luna sustin proba la sala, apoi ii aduna pe toti si ii cheama intr-o singura zi la poligon.
Acum, ca se da si traseul, chiar nu stiu care e chestia...

0 utilizatori citesc acest topic

0 membri, 0 oaspeti, 0 utilizatori anonimi