Mergi la conţinut
  • 0

Probleme cu legarea unui releu de semnalizare


ionutzcristian

Întrebare

Motorul(cbr 600f) are semnale pe led fata spate(puse de fostul proprietar) si in momentul de fata nu clipesc(raman aprinse-sunt legate pe direct fara releu de semnalizare)Eu am luat un releu de semnalizare de dacie am legat tot bine dar din cauza ca ledurile consuma putin releul nu lucreaza...(cica ai trebuie minim 42w consum-minim 2 becuri de masina)

Ce trebuie sa fac ca sa-mi mearga ca alte becuri nu vreau sa mai pun ca doar nu am T.I.R.

Cine are idee cum rezolv asta?

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

12 răspunsuri la această întrebare

Recommended Posts

  • 0

Offf !!!Si cat m-am chinuit..!Dar cred ca trebuie sa mearga modificat si unul normal de Dacia ca este comandat tot electronic si mi-am batut capul prea mult cu el ca sa ma las acum bagubash!

Multam pentru raspuns! :thumbup: Ai cumva unul in plus?

Cine are un releu de semnalizare pentru semnale pe leduri?

Salve

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

pui in paralel cu semnalele cate o rezistenta astfel incat ansamblul sa consume ce vrei tu.

Tie iti trebuie o rezistenta de 3,5 ohmi si care sa duca 50w (o ceri la magazinele de electronice) pt a obtine ceea ce vrei

sau poti vorbi cu un prieten electronist sa iti construiasca un licurici pe care il folosesti la ce vrei tu ca releu de semnalizare electronic

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
10x man!Am rezovat problema 75%!Am fost la un electronist si mi-a dat o rezistenta de 15ohmi pe nush cat W si merge,dar face mai repede dacat este normal si elegant(cam de 2*mai repede) :)

10X again

<{POST_SNAPBACK}>

face mai repede ca e rezistenta prea mare. pune una mai mica, de ohmii aia de care am zis eu si o sa faca normal (daca pui din aia de carea am zis eu releul o sa ''simta'' ca e legat cu 2 becuri de alea de care ii trebuie lui adica 2x21). Asa cu asta de 15 ohmi simte ca are legat doar un bec de 1w

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0

Am rezolvat problema man!Am incercat cu ce ai zis tu si este ok(cu 3,5ohmi)!Acum in final am gasit o rezistentza variabila(are cursor) de 1-10ohmi la 50 W care este o bijuterie pentru ca pot regla din cursor valoarea ei facand cadentza releului cum vreau eu!Mie imi place cum face la 4,2ohmi adik nici lent nici rapid!Cu cat rezistenta este mai mare cu atat face mai rapid!Multam mult pentru ajutor! :beer:

PS:Ai dreptate!Se incalzeste nitelush!

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 0
Oaspete JOHNY2005

tocmai mi-am comandat un stop pe led cu semnale incluse....a citit mai sus despre rezistente....tre sa iau 5 rezistente sa le montez pe fiecare fir sau una la releu(unde?)...sau cum..parca nu as vrea sa schimb releul ca imi e frica sa nu stic ceva....am u r6 din 2000....daca e are cineva rabdare sa imi explice cineva pas cu pas ...dator de beer cand rasare soarele

post-18579-12650690536101_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Participa la conversatie

Poti raspunde acum si inregistra mai tarziu. Daca ai un cont, autentifica-te pentru a comenta folosind contul existent.
Nota: Comentariul necesita aprobarea moderatorului inainte sa devina vizibil.

Oaspete
Răspunde la întrebare...

×   Inserat ca 'rich text'.   Insereaza ca text simplu

  Only 75 emoji are allowed.

×   Linkul a fost inserat automat sub formă de conținut.   Șterge formatarea și afișează ca link simplu

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recent activi   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.
×
×
  • Creează O Nouă...