• Anunţuri

• Guest

Intrebari tehnice   27.03.2016

Daca ai intrebari tehnice, iti amintim ca functia de cautare in site poate fi foarte utila. De asemenea, sectiunea de fisiere, accesibila din meniu, contine multe manuale de service / reparatie si intretinere a motocicletei. Fisierele sunt gratuite si sunt pline de informatii.
  • 0
Creative19

Schimbarea Vitezelor

Întrebare

un singur lucru inca nu l-am inteles.....am priceput ca prima viteza e in jos...urmatoarele fiiind in sus ( avand punctul mort ca referinta).

Dar cand sunt in viteza 1 trebuie sa apas de 2 ori pentru a ajunge in viteza2?

plz help

multumesc anticipat! :blush::beer:

Distribuie această postare

Link la postare
Distribuie pe alte site-uri

10 răspunsuri la această întrebare

• 0

din viteza 1 ca sa treci intr-a doua pur si simplu ridici cu o miscare ferma schimbatorul si sare intr-a doua. Nu este nevoie de doua miscari. Insa, daca vrei ca din viteza 1-a sa o duci in neutru, trebuie sa ridici foarte usor schimbatorul, pana cand iti apare pe display cu verde acel N - indicand ca esti in punctul mort

Link la postare
  • 0
un singur lucru inca nu l-am inteles.....am priceput ca prima viteza e in jos...urmatoarele fiiind in sus ( avand punctul mort ca referinta).

Dar cand sunt in viteza 1 trebuie sa apas de 2 ori pentru a ajunge in viteza2?

plz help

multumesc anticipat! :blush::beer:

Nu iti bate capu ca nu o sa gasesti a 2 a :D neutralul o sa il gasesti mai greu =))

Link la postare
  • 0

@Creative dar tu ai carnet?

Sau iesi deja pe strada cu motocicleta?

Si depsre asta exista tone de poze si explicatii pe net. Da un search, o sa vezi ca-ti explica ca la prosti

Link la postare
  • 0
@Creative dar tu ai carnet?

Sau iesi deja pe strada cu motocicleta?

Si depsre asta exista tone de poze si explicatii pe net. Da un search, o sa vezi ca-ti explica ca la prosti

ma plimb ca deja am motor, dar nu pe drumurile publice:) deoarece cand ies pe strada sa stiu cate ceva

Link la postare
  • 0

nu o sa inveti pe net

e ok ca intrebi,dar treburile astea trebuie sa le simti intai apoi sa le ignori,adica sa ti intre in reflex,sa se automatizeze

asa ca...ia o usor

Link la postare
  • 0

Link la postare
  • 0
Creative , MAN , din ce am vazut ai 15 ani! Pune mana si citeste mai mult , dupa mergi pe circuitu' ala al vostru de langa bacau , si pui in aplicare!

Cu toate ca eu nu ti-as recomanda motocicleta... ai sanse sa te "belesti" pe toate partile mai repede... Din cati motociclisti cunosc , NU E UNU' care sa nu se fi "raschetat" cu pielea de asfalt , din cauze diverse... unii mai sa crape din cauza unor boi cu masina , care s-au gandit ei sa intoarca in mijlocul EUROPENEI , Iar unul chiar a murit la intrarea in Buzau pe un Moto guzzi anul trecut... nu l-am cunoscut personal da' am amici care-l stiau bine... Si mergea la servici pe la 08:30 cand i-a intors unu' in fata ... :blink:

lasa-te de motoare ca deja cu traficul de azi , e prea periculos :beer:

eu zic sa te apuci de ENDURO-CROSS! LA DAKAR CU TINE , DACA ITI PLAC MOTOARELE ASA DE MULT!

La "dakar" si pe coclauri e cu muuuult mai distractiv decat pe soselele "patriei" unde toti analfabetii si TZIGANII BORATZI AU PERMIS DE CONDUCERE! (noroc ca au bani , ca altfel nu pupau ei asa ceva!) Vorba aia : "Prost sa fii , noroc ca esti" :D

sau era "ca ai"? asta se aplica conservagiilor nesimtiti!

:beer:

P.S. vitezele se schimba dupa cum crezi tu! la ce turatie vrei , ca doar e motorul tau si mergi "cum vrea muschiu' tau cu el" :D

ah, uitam: si eu am "muscat" din asfalt , da' aveam combinezonu' din piele pe mine , si n-am avut nimic , doar casca rasa pe o parte , si mana stanga mi-a stat umflata vreo 3 luni... DA' N-AM RUPT-O! :-)

si am cazut din cauza ghetii si a unui strat fin de praf de deasupra care parea a fi ciment... pe scurt: mi-am furat-o...

asta a fost cea mai nasoala , ca n-am mai mers pe motor pana nu s-a ameliorat mana...

Apreciez ca incerci sa ma feresti de julituri dar eu totusi vreau sa marg cu moto pe aceste " drumuri romane" =)) .

oricum merg cu 40-50 asa ca voi pati nimika spr. eu sunt foarte prudent. Plus ca (,) daca tota lumea nu ar mai merge pe motoare asta ar insemna k soselele din romania nu vor mai fi strabatute de nici un motociclist?

Asa ai fost si tu...incepator

Link la postare
  • 0

Link la postare
  • 0

Eu zic ca le poti conduce pe amandoua linistit :D

Multi dintre noi au avut evenimente mai mult sau mai putin neplcute la un moment dat, dar trecem peste ele, si nu lasam jegosii, ciorile, nenorocitii etc, sa ne strice placerea de a merge pe motor

Link la postare
  • 0
Eu zic ca le poti conduce pe amandoua linistit :D

Multi dintre noi au avut evenimente mai mult sau mai putin neplcute la un moment dat, dar trecem peste ele, si nu lasam jegosii, ciorile, nenorocitii etc, sa ne strice placerea de a merge pe motor

:beer:

Link la postare

Creează un cont sau autentifică-te pentru a comenta

Trebuie să fii membru pentru a putea lăsa comentarii

Creează un cont

Înregistrează-te în comunitate. Este uşor!

Înregistrare

Autentifică-te

Ești deja membru? Autentifică-te aici.

Autentificare

• Recent activi   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează pagina.

• Bine ai veit pe Comunitatea motociclistilor si biciclistilor din Romania ”Mai multi prieteni, mai uniti, impreuna pentru o idee si o pasiune fara margini” Ne-am adunat intr-o familie, frati pe sosea si camarazi in comunitate. O pasiune cu doua roti, un million de prieteni pe sa, motociclisti pe Harley sau scuteristi cu acte noi. Te-ai gandit vreodata de ce pe motocicleta nu exista marsarier? Pentru ca echilibrul este imposibil de atins atunci cand mergi cu spatele pe doua roti. Priveste in fata, mergi inainte. Asta facem noi zi de zi pe Pro-Bike. Pasiunea pentru motociclete ne-a adus la un loc si-am vrut sa cream un camin pentru cei ca noi. Suntem multi, gandim la fel, ne dorim si visam la aceleasi lucruri, avem unitate in aspiratii si ne inspiram unul de la celalalt. Ne gasesti povestile pe site, in nenumaratele topicuri scrise cu drag de membri. Am conturat online un loc ce oglindeste realitatea pe care o intalnim zi de zi. Te pregatesti sa devii motociclist? Arunca un ochi pe site si iti vei face o idee despre lumea in care pasesti. Pe forum ne poti intreba orice, fie ca esti incepator, fie ca vrei sa ne dai un sfat. Suntem aici o familie de peste 39.000 de membri. Cu unii te vei iubi, cu altii te vei contra, ca in viata, ca in orice familie. Ca pe motocicleta. stii cum intr-un grup de motociclisti pe sosea doi, trei merg in fata, doi, trei raman mai in spate? Pe Pro-Bike noi nu lasam pe nimeni in urma, stam in linie cu totii. in comunitatea Pro-Bike, ajutorul reciproc este esential. Motociclistii se ajuta intre ei ca fratii, iar membrii comunitatii stiu cum sa ofere ajutorul, dar si sa-ti dea idei pentru a te descurca singur in situatii dificile sau se te directioneze catre un prieten, care are un prieten, al carui prieten iti descurca itele. stii despre ce vorbim, lumea este mare, dar in lumea motociclistilor ne stim cu totii. Iar daca ti-e mai usor sa navighezi online, pe site ai multe instrumente utile: harta serviciilor pentru motociclisti (service-uri si magazine), harta drumurilor din Romania pentru diverse tipuri de motociclete sau harta membrilor, prin care acestia se pot contacta si isi pot vedea locatia. Ba chiar si peste 1600 de manuale de service ca sa iti poti repara sau intretine singur motocicleta. Aici suntem toti campioni. Majoritatea dintre noi suntem campioni ai tastaturii, mereu prezenti, dar altii sunt campioni adevarati, ce si-au luat inspiratia de pe site si au adaugat un strop de competitivitate genetica. Crestem talente, ne place sa indeplinim vise si sa ghidam vietile si rotile catre drumuri cu asfalt intins. Daca vrei sa vezi atmosfera destinsa din comunitatea noastra, este de ajuns sa deschizi galeria cu poze de la intrunirile si evenimentele noastre. O sa te imbeti din povestile in imagini ale calatoriilor, parfumate cu inspiratie de noi destinatii. si daca tot nu esti convins, trebuie sa ne vizitezi si in carne si oase. Ne intalnim adesea si in persoana. Pentru ca viata este prea scurta sa nu facem ceea ce ne place, am ales viata pe doua roti. Ca si tine. si tot ca tine, ne este greu peste iarna sa ne luam ramas bun de la “iubita” cu motor. Asa ca nu ne luam, dar de fiecare data cand o parasim pentru o vreme, mai aruncam o ultima privire in spate. stim ca te regasesti in cele de mai sus, asa ca alatura-te noua. Vrem sa te cunoastem, spune-ne povestea ta.
  • Evenimente viitoare